5 zasadniczych problemów z piersiami podczas laktacji

Karmienie piersią jest okresem, w którym relacje pomiędzy matką, a dzieckiem kształtują się na najwyższym poziomie.

Większość matek nie potrafi sobie odmówić przyjemności przystawienia malucha do piersi, niesamowitej bliskości, na którą będzie sobie mogła pozwolić jedynie przez klika miesięcy po porodzie.

 

Niestety zdarzają się sytuacje, w których proces karmienia uniemożliwiają lub w najlepszym wypadku utrudniają problemy z piersiami podczas karmienia.

Dolegliwości związane z okresem karmienia.

 

1) Zapalenie piersi dotyczy najczęściej kobiet karmiących, u których stwierdzono zatkanie przewodu mlecznego, zastoiny pokarmowe lub wzmożoną pracę gruczołów mlecznych. Główną przyczyną dolegliwości jest stres, przemęczenie, urazy brodawek, nieregularne przystawianie do piersi, niedostateczne przestrzeganie higieny. Objawy przypominają symptomy grypy, powodują ból, zaczerwienienie i obrzmienie piersi.

 

W niektórych przypadkach konieczna jest terapia antybiotykowa, gdyż zapalenie doprowadzić może do zropienia sutka, kończącym się zabiegiem chirurgicznym. Jeżeli jednak zapalenie piersi nie przebiega gwałtownie, pomocne okazują się okłady ze schłodzonych liści kapusty lub żelowych nakładek i systematyczne odciąganie pokarmu. Jeżeli niemowlak nie opróżnia piersi do końca, skorzystać można z urządzenia odciągającego mleko.

Laktator gwarantuje bezpieczne, bezbolesne i szybkie pozbycie się nadmiaru pokarmu oraz likwiduje problem plam na ubraniach w okresie intensywnej laktacji.

 

2) Zastój pokarmu występuje najczęściej w pierwszych dwóch tygodniach po porodzie. Piersi podczas karmienia bolą, oddają uczucie ciepła, pełności, pod skórą wyczuwalne są zgrubienia, pojawiają się problemy w trakcie przystawienia do piersi. Przyczyną zastoju pokarmu jest nieprawidłowa technika przystawiania, nieumiejętność ssania lub nieregularne pory karmienia.

W podobnej sytuacji zaleca się 15 minutowe karmienia, co najmniej 8 razy na dobę. W przypadku zastojów pokarmowych nie należy używać laktatora, który jedynie spotęguje nadprodukcję mleka.

 

3) Grzybica piersi(mikoza) wywołana jest przez chorobotwórcze grzyby, które rozmnażają się w trakcie infekcji, po kuracji antybiotykowej lub w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji piersi po karmieniu. Najczęstszym objawem zakażenia jest pieczenie, ból i świąd w okolicy brodawek, niekiedy pojawia się charakterystyczny, biały nalot.

Grzybica piersi powodować może pleśniawki w jamie ustnej dziecka, dlatego terapia preparatami przeciwgrzybicznymi powinna dotyczyć, zarówno matki, jak i niemowlaka.

 

4) Popękane brodawki, to problem niemal wszystkich młodych mam. Podczas pierwszych dni życia, nie każdy noworodek potrafi prawidłowo ssać pierś. Zła technika ssania wywołuje ogromny ból, prowadząc do krwawienia i pękania brodawek.

Chcąc uniknąć niekomfortowej sytuacji skorzystać warto z porad i doświadczenia położnej, zaopatrzyć się w maść do pielęgnacji brodawek sutkowych, która nawilża i natłuszcza popękaną powierzchnię skóry. Pomocne okazują się specjalne osłonki na piersi, które chronią brodawki i przyspieszają gojenie się ran. Wyprofilowany kształt, imitujący pierś matki zapewnia dziecku uczucie naturalności i bliskości z matką.

 

5) Nadmiar pokarmu pojawia się około trzeciej doby po porodzie. Z czasem laktacja ulega wyregulowaniu i dopasowaniu do potrzeb noworodka. Nawał pokarmu jest zjawiskiem fizjologicznym, towarzyszącym laktacji. Występuje u każdej kobiety.

Najlepszą radą na nadprodukcję mleka są okłady z liści kapusty, regularne przystawianie do piersi i odciąganie niewielkich ilości pokarmu, zmniejszające obrzęk piersi. Niektóre kobiety decydują się na laktator elektryczny, jednak nie zdają sobie sprawy, że systematyczne odciąganie mleka pogorszy jedynie sytuację. Noworodek powinien mieć bezpośredni wpływ na intensywność i częstotliwość nagromadzania się pokarmu.

 

6) Płaskie i wklęsłe brodawki są prawdziwą zmorą kobiet decydujących się na karmienie piersią. Przyszła mama jeszcze w okresie ciąży powinna stymulować brodawki poprzez delikatne masaże, wyciąganie, pocieranie.

Pomocne okazują się również silikonowe osłonki imitujące pierś, znacznie ułatwiające dziecku ssanie. Do wyciągania brodawek można wykorzystywać można laktator elektryczny i w ostateczności podjąć decyzję o karmieniu mlekiem mamy z użyciem butelki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *