ADHD u dzieci a sen

Jak powszechne są problemy ze snem u dzieci z ADHD?

Do 70% dzieci z ADHD cierpią z powodu problemów ze spaniem. Prawie połowa rodziców dziecka z ADHD twierdzi, że ich dziecko ma umiarkowane do poważnych problemów ze snem. Dzieci z ADHD mogą mieć problemy ze snem behawioralne lub medyczne.

Jakie są behawioralne problemy ze snem doświadczane przez dzieci z ADHD?

Dzieci z ADHD mogą mieć problemy z zasypianiem. Może im być również trudno pozostać w śnie w nocy. Behawioralne problemy ze snem u dzieci z ADHD są bardzo podobne do tych, na jakie mogą cierpieć inne dzieci. Są to między innymi :

  • Nie jest gotów iść do łóżka: dziecko jest zbyt przemęczone lub odmawia położenia się spać.
  • Jest niespokojne w nocy: dziecko może mieć obawy związane z samotnością w swoim łóżku. Może bać się ciemności. Albo może być to, że martwić się o rzeczy, które miały miejsce za dnia.
  • Opóźnione fazy snu, kiedy dziecko idzie spać później w nocy. On lub ona następnie śpi w dłużej rano.
  • Bezsenność: dziecko nie może uzyskać jak najwięcej snu, jakiego potrzebowało. On lub ona może trudno zasypiać lub pozostać we śnie, albo może wstawać zbyt wcześnie rano.
  • Potrzeba towarzysza: dziecko może potrzebować obecności rodzica lub obiektu, jak telewizor, by móc zasnąć.

 

Jaki są skutki behawioralnych zaburzeń snu u dzieci z ADHD?
Średnie do poważnych problemów ze snem u dzieci z ADHD są związane z wieloma innymi problemami. Na przykład ich jakość życia może nie być tak dobre, nie mogą dobrze funkcjonować w ciągu dnia, lub mogą nie pójść do szkoły tyle, ile trzeba. To z kolei może mieć wpływ na każdego kto opiekuje się nimi. Rodzic może być za często nieobecny w pracy lub cierpieć z powodu stresu związanego z problemem ze snem ich dziecka.

Dlaczego dzieci z ADHD mają problemy ze snem?
Może istnieć wiele powodów. Leki mogą odgrywać tu rolę. Stymulanty są często stosowane w leczeniu ADHD i mogą powodować bezsenność jako efekt uboczny. Ale nawet jeśli dzieci z ADHD nie stosują stymulantów mogą nadal cierpieć z powodu zaburzeń snu. To dlatego, że są one bardziej narażone na problemy, takie jak trudności w dostosowaniu się lęki i depresja, z których wszystkie mogą same w sobie zakłócać sen.

Jak można leczyć te zaburzenia zachowania?
Można leczyć tymi samymi metodami stosowanymi u innych dzieci. Gdy dziecko po prostu nie wydaje się być w stanie wyłączyć swój umysł przed snem. Co można zrobić, aby pomóc?
Podobnie jak każde inne dziecko, dziecko z ADHD potrzebuje spokojnego i zorganizowanego czasu przed snem. To pomoże mu przygotować się do snu. Począwszy od 30 do 60 minut przed snem, istnieje kilka czynności, których dziecko powinno unikać, np. komputerów, telefonów komórkowych, konsol do gier, telewizora i inne działania stymulujące. Sypialnia powinna być wolna od telewizorów, telefonów itp. Celem jest pomóc mu się zrelaksować. Czytanie opowiadań i / lub jakieś głębokie, powolne oddychanie może pomóc dzieciom, aby odpocząć i wyciszyć się przed snem.
Należy również upewnić się, że Twoje dziecko idzie do łóżka w czasie właściwym. Idąc do łóżka zbyt wcześnie, będzie trudniej zasnąć. Położenie się spać zbyt późno, może spowodować również problem z zaśnięciem z powodu zbytniego przemęczenia.

Nie zapominajmy również o zapewnieniu dziecku właściwych warunków leżenia. Dobrze dobrany materac – tu polecana są szczególnie materace lateksowe – zapewni wygodne i zdrowe podłoże do leżenia przez całą noc.

Jakie są medycznie problemy ze snem doświadczane przez dzieci z ADHD?
Dzieci z ADHD wydają się mieć większe ryzyko różnych zaburzeń snu, takich jak obturacyjnego bezdechu sennego, zespołu niespokojnych nóg i okresowych ruchów kończyn w czasie snu (PLMS). Dziecko z zespołem niespokojnych nóg czuje dyskomfort w nogach, któremu towarzyszą silne pragnienia aby przesunąć je. Dzieje się tak, gdy próbuje zasnąć, a także w nocy. Dzieci z zaburzeniem okresowego ruchu kończyn poruszają nogami wielokrotnie w ciągu nocy. Nabywcy uważają, że jest to bardzo trudne do kontrolowania. Jeśli masz wątpliwości co do któregokolwiek z nich, należy porozmawiać z lekarzem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *