Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Do jednych z najczęściej diagnozowanych chorób u dzieci należy atopowe zapalenie skóry. Schorzenie to nazywane jest także egzemą atopową (wypryskiem atopowym) oraz świerzbiączką.

Ta dość powszechnie występująca choroba naskórka najczęściej dotyczy dzieci w wieku do czternastego roku życia, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest ona rozpoznawana w okresie dojrzewania.

Atopowe zapalenie skóry

Na schorzenie to często cierpią też maluchy od około trzeciego do szóstego miesiąca życia. W wielu przypadkach symptomy ustają jednak samoistnie po ukończeniu przez dziecko piątego roku życia. Jednak nie zawsze tak jest i zdarza się, że niekiedy pacjent musi walczyć z atopowym zapaleniem skóry przez większą część swojego życia.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci może być uwarunkowane genetycznie. Za występowanie tej choroby należy obwiniać w głównej mierze upośledzenie odporności organizmu na działanie alergenów. Schorzenie to często pojawia się także wówczas, gdy naskórek w wyniku szkodliwych czynników traci naturalną barierę ochronną. Do najczęściej rozpoznawanych czynników wywołujących atopowe zapalenie skóry zalicza się przede wszystkim wodę, kurz, bakterie, nadmiar produktów białkowych w diecie, a także różnego rodzaju substancje chemiczne (zawarte chociażby w proszku do prania czy w mydle). To schorzenie naskórka może też być wywoływane przez alergeny pochodzące z rozmaitych pokarmów spożywczych (do tych najczęściej uczulających zalicza się: czekoladę, miód, truskawki oraz orzechy).

W przypadku dzieci egzema atopowa objawia się przede wszystkim uporczywym świądem, zaczerwienieniem naskórka oraz zapaleniem spojówek. W cięższych stanach może też pojawić się katar sienny (przewlekły lub sezonowy) oraz tak zwana astma atopowa.

Istnieją różne odmiany atopowego zapalenia skóry. Pierwszą z nich jest tak zwany wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa – schorzenie to zazwyczaj jest rozpoznawane u dzieci do drugiego roku życia. Druga odmiana egzemy atopowej to wyprysk atopowy późnego dzieciństwa, który dotyczy dzieci do czternastego roku życia. Zmiany w tej odmianie mają nieco inny charakter i najczęściej pojawiają się na zgięciach kończyn, a także na twarzy oraz tułowiu. Trzecia odmiana atopowego zapalenia skóry to natomiast wyprysk atopowy okresu młodzieńczego, który objawia się liszajowatymi swędzącymi zmianami.

Ten typ choroby dotyczy głównie osób dorosłych – w ich przypadku objawy schorzenia mogą nasilać się lub zmniejszać w zależności od pory roku. Atopowe zapalenie skóry w tej postaci występuje u blisko pięćdziesięciu procent pacjentów cierpiących na katar sienny oraz dychawicę oskrzelową.


W zwalczaniu atopowego zapalenia skóry bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby
. Schorzenie to rozpoznaje się za pomocą mniejszych i większych kryteriów. Leczenie polega natomiast na przyjmowaniu określonych środków farmakologicznych oraz na właściwej pielęgnacji skóry.

Naskórek powinien być systematycznie nawilżany, najlepiej kosmetykami, które zawierają w swoim składzie kwas linolowy oraz związki łagodzące stany zapalne skóry. Trzeba też pamiętać o noszeniu odpowiedniej odzieży.

Artykuł przygotowany przez redakcję serwisu azs.net.pl – strony o z poradami na temat atopowego zapalenie skóry. Serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *