Drgawki jako efekt wysokiej gorączki u dziecka

Podczas wysokiej gorączki u dziecka, u około 10 procent smyków dochodzi do napadu drgawek gorączkowych.

Atak zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka minut i do złudzenia przypomina atak padaczkowy.

Dziecko zaczyna drżeć, jego ciało sztywnieje, a ono samo traci kontakt z rzeczywistością. W skrajnych przypadkach na ustach może pojawić się ślinotok.

Drgawki pojawiają się u malców między szóstym miesiącem a piątym rokiem życia. Ich pojawienie się ma związek z narastającą gorączką u dziecka. Wówczas określamy je mianem prostych drgawek gorączkowych, z których wyrasta. Rzadziej stanowią pierwszy objaw padaczki, zapalenia opon mózgowych czy innych zaburzeń na tle nerwowym.

Maluchy, które wykazują skłonność do drgawek, powinny unikać infekcji, w wyniku których mogłaby się pojawiać gorączka u dzieci. Jeśli jednak już nastąpi, należy regularnie podawać lek przeciwgorączkowy o stałych porach, nie czekając, aż temperatura zacznie niebezpiecznie rosnąć.

Jak ułatwić maluchowi przetrwanie napadu drgawkowego?

Przede wszystkim należy trzymać je swobodnie na rękach albo położyć na miękkim kocu, najlepiej w pozycji bocznej, aby głowa znajdowała się niżej niż tułów. Nie zaleca się wkładania maluchowi czegokolwiek do buzi bądź unieruchamiania jego ciała. Jeśli jest to pierwszy napad drgawkowy albo jeśli atak nie ustępuje, warto wezwać pogotowie. I najważniejsze – nigdy nie wolno zostawiać smyka samego! Gdy napad minie, maluch będzie zmęczony oraz senny. Dlatego odpoczynek będzie dla niego dobrym lekarstwem. Optymalną pozycją będzie ta na boku, gdyż ułatwi mu ona oddychanie.

Jeśli gorączka u dzieci z napadem drgawkowym nie mija, należy podać im lek obniżający temperaturę, najlepiej w postaci czopka. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że nie zwróci go, gdyż po ataku często dochodzi do wymiotów.

Chłodna kąpiel w tego rodzaju sytuacjach również nie jest wskazana, gdyż może wywołać ponowny atak drgawkowy. Po każdym ataku drgawkowym warto, aby smyka zbadał neurolog, czy nie doszło w jego układzie nerwowym do jakichkolwiek uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *