Dzień Babci – tradycja i informacje

Święto, w którym honorujemy nasze babcie przypada 21 stycznia i zostało wpisane do kalendarza 1966 roku. Co ciekawe, dwa lata wcześniej pomysł powstania takiego święta pokazał się w tygodniku „Kobieta i życie”. Rok później ideę popularyzował „Express Poznański”, a ostatecznie „Express Wieczorny” ogłosił święto.

Co prawda nikt nie potrzebuje okazji, żeby pamiętać o swoich babciach i dziadkach, ale i tak 21 stycznia należy do naszych babć.

Dzień Babci – od A do Z

Zdecydowanie jest to dzień, w którym każda przeciętna seniorka jest zabiegana. Ostatecznie właśnie wtedy wnukowie robią wszystko, by ich babcie czuły się wyróżnione. Zostają obdarowane prezentami i miłym słowem.

Przedstawienia w przedszkolu lub szkołach, przyjęcia w rodzinnym gronie, a czasem też spotkania ze znajomymi seniorami – na to wszystko nasi dziadkowie i babcie muszą być przygotowani z końcem stycznia.

Choć w Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka są rozdzielone i przypadają po sobie, to jednak w wielu przypadkach i tak obchodzi się jednocześnie, ze względów czysto praktycznych.

 

W Rosji obchodzony jest Rosyjski Dzień Babci ogłoszony stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku. W Stanach Zjednoczonych babcie i dziadkowie mają również łączone święto o nazwie Narodowy Dzień Dziadków. Ustanowione zostało w 1978 roku przez ówczesnego prezydenta.

Hucznie świętują z pewnością babcie z Hiszpanii, których święto przypada w samym środku lata – 26 lipca. Na całym świecie zwyczaje jednak są te same ? wręczanie kwiatów i mniejszych lub większych prezentów, spotkania, przyjęcia czy przedstawienia, a także wręczanie laurek.

Autor: Aneta B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *