Emolienty – skuteczna i bezpieczna pielęgnacja skóry niemowląt

Skóra dziecka bezpośrednio po urodzeniu jest prawie dwa razy cieńsza, niż skóra dorosłego. Przez to nie stanowi ona skutecznej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Cienka skóra niemowlęcia jest bardziej narażona na podrażnienia, przesuszenie związane z utratą wody przez naskórek oraz przenikanie szkodliwych substancji z zewnątrz.

Aby skóra dziecka mogła rozwijać się prawidłowo, niezbędna jest pielęgnacja przy pomocy środków, które znane są jako emolienty.

Jak działają emolienty?

Emolienty zawierają w składzie substancje, które budują zewnętrzny płaszcz ochronny skóry. Ma on postać warstwy hydrolipidowej. Kosmetyki emolientowe muszą uzupełniać braki i pęknięcia tej warstwy, które pojawiają się każdego dnia. Odpowiadają za to składniki o charakterze tłustym. Najczęściej stosowana jest parafina płynna oraz oleje roślinne: olej makadamia, olej z awokado, masło shea, olej lniany, olej z nasion rącznika lub z nasion wiesiołka. Lipidy pochodzące z tych substancji są wbudowywane w skórę. Dzięki temu staje się ona nieprzepuszczalna dla bakterii i wirusów. W ten sposób nabywa również odporność na podrażnienia związane z niską lub wysoką temperaturą oraz detergentami ze środków piorących. Ponadto szczelny płaszcz hydrolipidowy chroni skórę przed nadmierną utratą wody i zapewnia jej właściwe nawilżenie.

Emolienty nie zawierają w składzie mydła, barwników, konserwantów oraz innych związków o działaniu uczulającym. Pielęgnacja emolientami sprawia, że skóra dziecka staje się gładka, elastyczna i przyjemna w dotyku.

Jak je stosować?

Najczęściej emolienty mają postać emulsji lub płynu do kąpieli. Dodaje się je do każdej kąpieli niemowlaka. Po kąpieli nie powinno się wycierać skóry, tylko delikatnie osuszyć ją ręcznikiem, aby nie zetrzeć ochronnej warstewki. Następnie można dodatkowo natłuścić skórę odpowiednim kremem. Do mycia włosów i skóry głowy nadają się emolientowe szampony. Marki kosmetyków emolientowych są bardzo liczne. Najbardziej znane to m.in. Oilatum, Emolium, Oillan, Balneum, Allerco, Dermedic Emolient. Wybór tej właściwej jest sprawą indywidualną. Można poprosić w aptece lub drogerii o kilka próbek i sprawdzić, która z linii kosmetyków najlepiej służy naszemu dziecku. Warto też zasięgnąć porady na forach parentingowych i kosmetycznych. W przypadku problemów ze skórą suchą i bardzo suchą pomocą posłuży lekarz dermatolog, który może zaproponować kurację przy użyciu emolientów.

Czy tylko dla niemowląt?

Emolienty nadają się również do pielęgnacji skóry ze skłonnością do alergii, zarówno u niemowląt i dzieci, jak i u dorosłych. Skóra alergiczna wymaga specjalnego traktowania, ponieważ jest bardziej podatna na przesuszenie i podrażnienia. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków przy alergiach skórnych i atopowym zapaleniu skóry może doprowadzić do pogłębienia dolegliwości. Może pojawić się dokuczliwe swędzenie i pęknięcia skóry, przez które wnikają drobnoustroje, prowadząc do zakażeń. Dla skóry alergicznej dedykowane są specjalne serie kosmetyków. Wyróżniają się silniejszym działaniem i bogatszym składem. Wzbogacono je w substancje zatrzymujące wodę w skórze (mocznik, hialuronian sodu), łagodzące zaczerwienienie i świąd (olej kukurydziany) oraz odkażające (benzalkonium, triklosan). Kiedy objawy uczulenia ustąpią, do codziennej pielęgnacji powinno się włączyć kosmetyki emolientowe, aby wzmocnić ochronną barierę skóry i zapobiec nawrotom.

fot. by Thomas, flickr.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *