Zdrowa żywność dla najmłodszych

Otyłość i nadwaga stają się coraz poważniejszym problemem w większości krajów rozwiniętych, w tym także w Polsce. Niepokoi fakt, że z tym problem zmagają się coraz młodsze dzieci..

Główną winę ponoszą w tej sytuacji rodzice, gdyż to oni kształtują nawyki żywieniowe swoich dzieci. Jeśli odpowiedzialnie podejdziemy do tego zadania nasze dziecko z dużym prawdopodobieństwem uniknie zmagania się ze swoją wagą w przyszłości.

 

Dieta najmłodszych powinna być przede wszystkim zbilansowana. Oznacza to, że nie musimy wcale wykluczać z jadłospisu dziecka wszystkich słodyczy, ale powinny one stanowić niewielką część dostarczanych dziecku węglowodanów.

 

Znacznie lepszym ich źródłem będą owoce i warzywa, które dziecko powinno spożywać przy każdym posiłku. Rodzice często mają problem z przekonaniem swoich dzieci do tej zasady, jednak przy odrobinie sprytu powinno nam się to udać.

Dzieci jedzą oczami, dlatego posiłki, które im serwujemy powinny być kolorowe i estetycznie podane. W ten sposób dziecko nawet nie zauważy, że w każdym posiłku chytrze przemycamy warzywa. Owoce powinny stanowić natomiast podstawowe przekąski między posiłkami. Z racji bardzo szerokiego wyboru owoców dostępnych w sklepach na pewno uda nam się znaleźć takie, które polubią nasze dzieci. Kolejna istotna kwestia, o której zapomina wielu rodziców to odpowiednie napoje.

 

Powinniśmy zupełnie wykluczyć z diety dziecka słodkie napoje gazowane. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie czysta woda lub naturalne soki owocowe.

 

Autor: Karolina Sówka

 
Comments (4)
4 Friday, 22 November 2013 19:53
Aurelia
Moich zdaniem rodziców którzy zapasają swoje dzieci i pozwalaja im jeść bez umiarkowania to się powinno karać normalnie.
3 Friday, 22 November 2013 19:52
Barbara30
My mamy w domu malucha, który nie toleruje glutenu, i też staramy się i z przekonania i w związku z chorobą podsuwac mu rzeczy zdrowe, ale i smaczne - zgodnie z jego dietą. Taki np budyniek dla dzieci nietolerujących glutenu: jak tutaj - adres - pycha jest! Nawet mama się skusi, choć z tolerancją glutenu nie mam najmniejszych problemów:)
Polecam
2 Saturday, 30 March 2013 09:15
Amanda30
Zdrowe jedzenie jest ważne, to prawda, ale też bym nie odcinała dzieci od wszystkiego co z założenia jest "niezdrowe". W końcu jednak to jest życie a nie sterylizatornia, czy trwanie w laboratorium...

My jemy z dzieciakami ekologicznie, ale jak od czasu do czasu zamawiamy pizzę przez internet (zwykle w lepiej ocenianych pizzeriach ze skubacz.pl - bo fakt, jesteśmy wybredni) , no to też rąk nie załamuję z tego powodu, że pizza, a młodziaki mają frajdę (i my też).
1 Saturday, 03 November 2012 09:56
Agata26
Albo owoce - bo do soków to jeszcze czesto dorzucają producenci cukru:)
My np owoce staramy się kupować w takich miejscach jak sklep http://www.notoeko.pl/ - gdzie mają owocki i warzywa z gospodarstw ekologicznych, a nie jakichś stonkowych dyskontów... no moje zdanie.
Koniec kolejek do lekarzy!

Jak dostać się do każdego lekarza w 5 dni?
i nie płacić prywatnie za wizytę?

SPRAWDŹ TUTAJ.


domowa depilacja


Pomysł na wakacje z dzieckiem:
Znajdź miejsce na Czystejeziora.pl

Polecane

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił tego, czego pragnie." - Paulo Coelho

"Dzieci najuważniej słuchają, kiedy mówi się nie do nich." - Eleonora Roosevelt