Jak stworzyć dobrą rodzinę zastępczą?

Od pewnego czasu rodziny zastępcze są w Polsce jedną z najlepszych alternatyw dla domu dziecka. Są przeznaczone dla tych dzieci, które nie mogą zostać adoptowane, ponieważ ich rodzice wciąż posiadają do nich prawa rodzicielskie, tyle że ograniczone.

Co trzeba wiedzieć o tworzeniu takiej rodziny zastępczej i sytuacji dziecka, która do niej „wchodzi”?

Nieustabilizowana sytuacja prawna uniemożliwia wielu dzieciom znalezienie nowych rodzin, ale pozwala na życie wśród rodzin zastępczych, czyli takich, które mają gwarantować dzieciom normalne warunki rozwoju, przypominające realną rodzinę, a nie dom dziecka. Jednak przed ludźmi, którzy chcą stworzyć rodzinę zastępczą, pojawia się ogromne wyzwanie.

Przede wszystkim, dzieci w rodzinie zastępczej powinny być traktowane zupełnie tak samo, jak te biologiczne. Jeśli rodzice mają własnych potomków, nie mogą tworzyć żadnych podziałów, postępować niesprawiedliwie.

Każde dziecko w takiej rodzinie – bez względu na to, czy jest naturalne, czy pochodzi z domu dziecka, ma jednakowe prawa, których rodzina musi przestrzegać. Oczywistym są kwestie takie, jak pełne poszanowanie godności – to akurat dotyczy każdego człowieka w każdej sytuacji.

Ponadto, rodzina zastępcza powinna mieć odpowiednie warunki finansowe oraz mieszkalne.

Pomimo tego, że każda rodzina zastępcza otrzymuje od państwa pieniądze na każde dziecko, by ułatwić jej funkcjonowanie, to absolutnie nie powinno się tworzyć rodziny w celach zarobkowych. Pamiętajmy, że środki finansowe otrzymujemy na utrzymanie dzieci, a nie na własny użytek. Mimo tego, jeśli skończy się suma przekazana przez państwo, raczej trudno wyobrazić sobie, żeby rodzice zastępczy nie podzielili się własnymi pieniędzmi z dzieckiem, które mają pod opieką.

Skoro dzieci mają tu czuć się, jak w prawdziwym domu, to należy całkowicie wykluczyć podziały i dzielić się wszystkim na równi.

Oczywiście, nie wolno zapominać o kwestiach stricte emocjonalnych. Wszystkie dzieci potrzebują tyle samo czułości, troski i miłości, bez względu na to, ile mają lat, skąd pochodzą i jak się zachowują. Krnąbrny nastolatek wymaga tyle samo opieki i uczuć, co radosny malec.

To zadaniem rodziców jest dotarcie do każdej pociechy tak, by zapewnić jej komfort psychiczny, fizyczny oraz optymalne warunki bytowania w każdym okresie życia, w dowolnej sytuacji. Dopiero, jeśli mamy świadomość tego, jak trudne zadanie przed nami stoi, możemy zdecydować się na przejście procedur dla rodzin zastępczych.

Autor: Sonia Sikorska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *