Który tydzień ciąży…

Jesteś w ciąży. Który tydzień?

Może już czas na ważne badania kontrolne?

Chcesz znać przybliżoną datę porodu albo dowiedzieć się, kiedy dokładnie miało miejsce poczęcie? Możesz to łatwo sprawdzić?

W którym tygodniu ciąży jesteś?

Zacznijmy od tego, że potwierdzenie ciąży możliwe jest najwcześniej dopiero kilka dni po tym, gdy w organizmie kobiety nastąpi już implementacja zarodka. Na tak wczesnym etapie potwierdzenie to uzyskuje się za pomocą badania krwi lub ewentualnie zwykłego aptecznego testu ciążowego, który można wykonać samodzielnie. W tym drugim przypadku warto pamiętać jednak, że nie daje on 100% pewności, dlatego dobrze jest go powtórzyć no i oczywiście potwierdzić potem ewentualną ciążę u lekarza, który przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz zrobi dopochwowe USG. Do tego, aby bardziej precyzyjnie określić wiek ciąży, niezbędna jest natomiast data pierwszego dnia ostatniej menstruacji. W oparciu o ten termin wyznacza się zarówno prawdopodobny moment zapłodnienia, jak i dzień porodu. Przyjmuje się, iż zapłodnienie następuje w około dwa tygodnie od ostatniej miesiączki, jeśli zaś chodzi o spodziewany termin rozwiązania ciąży, czyli czas, po którym nastąpić powinien poród, normą jest 40 tygodni z dwutygodniowym marginesem błędu w jedną lub drugą stronę. W takich obliczeniach pomocny może okazać się kalkulator http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalkulator-tygodnia-ciazy.html.

USG, badania genetyczne – który tydzień ciąży?

Kalendarz ciąży przewiduje kilka kluczowych momentów, między innymi te, w których należy wykonać określone badania kontrolne. Który tydzień ciąży jest istotny, jeśli chodzi o USG? Jeżeli ciąża ma prawidłowy przebieg i nie jest ciążą wysokiego ryzyka, w ciągu 9 miesięcy wystarczy poddać się badaniu ultrasonograficznemu tylko trzy razy. Pierwsze USG wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie między 18. a 23. tygodniem, a trzecie między 28. i 32. Najważniejszym z nich jest badanie drugie, czyli tzw. połówkowe, podczas którego można już wykluczyć (lub czasami niestety potwierdzić) niektóre poważne wady genetyczne płodu (w tym samym czasie robi się również testy krwi w kierunku potencjalnych zaburzeń genetycznych). Należy w tym miejscu podkreślić jednak, ze USG jest całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które można wykonywać częściej, jeśli przyszła mama chce mieć absolutną pewność, że wszystko jest w porządku i kolejne badanie pozwoli jej funkcjonować bez stresu.

Pamiętajmy również, że badania ultrasonograficzne pozwalają także zweryfikować wiek ciąży, choć czasami terminy szacowane na tej podstawie mogą być nieco mylące. Który tydzień ciąży właśnie mija określa się tu bowiem na bazie pomiarów wybranych części ciała płodu, a te bywają niedokładne. Ponadto, rozwój płodu to sprawa w pewnym zakresie indywidualna. Dzieci nie rosną w identycznym, a jedynie w zbliżonym tempie, a wymiary płodów są najbardziej zbliżone do siebie głownie na początku, tj. w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego właśnie wiek ciąży szacowany na bazie wyników USG jest najbardziej trafny podczas pierwszego z trzech wyżej wymienionych badań ultrasonograficznych, a zatem tego, które wykonuje się przed 14. tygodniem. Wtedy lekarze mylą się zaledwie o średnio 2 do 5 dni. W przypadku badania wykonywanego natomiast po 28. tygodniu, może to być nawet 21 dni!

Oblicz sama, który to tydzień ciąży

Aby łatwo i szybko sprawdzić, w którym tygodniu ciąży właśnie jesteś, skorzystaj z jednego z dostępnych w Internecie kalkulatorów ciąży. Musisz podać tylko jedną datę ? dzień ostatniej miesiączki, a dowiesz się, kiedy najprawdopodobniej miało miejsce zapłodnienie, kiedy możesz spodziewać się rozwiązania oraz w którym obecnie tygodniu ciąży jesteś. Ta ostatnia informacja pomoże ci bardziej świadomie przeżywać swój stan i rozumieć zmiany zachodzące w twoim organizmie, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Sprawdź, który to tydzień ciąży i zajrzyj koniecznie do ciążowego kalendarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *