Nerwica, objawy u dzieci: jak dbać o malucha z nerwicą?

Nerwica nie dotyczy jedynie osób dorosłych, również wśród dzieci obserwuje się ogromny wzrost zachorowań na zaburzenia nerwicowe, przez co staje się ona chorobą społeczną.

Wspólną cechą wszystkich rodzajów nerwicy jest odczuwanie niepokoju i nieprzyjemnego napięcia…

Podstawą wszystkich objawów zaburzeń nerwicowych jest lęk, który najczęściej nie jest uświadamiany, tym bardziej w przypadku dzieci. Nerwica u dzieci może przejawiać się jedynie pojedynczymi objawami, częściej jednak obserwuje się występowanie większej ilości symptomów równocześnie.

Co więcej, nie są one stale i niezmienne: u dziecka nerwicowego mogą zanikać jedne objawy, po czym pojawiają się inne.

Objawami, które mogą wskazywać na dziecięcą nerwicę są zaburzenia układu pokarmowego, jak bóle brzucha, wymioty, biegunki i brak apetytu, zaburzenia ze strony układu krążenia, zaburzenia snu przejawiające się w koszmarach sennych, częstym budzeniem się i trudnościami w zasypianiu.

Również bóle głowy, nadmierna potliwość i drżenie rąk mogą wskazywać na problemy, których podłożem jest nerwica. Objawy, które często występują u dzieci to także jąkanie się i tiki, które wynikają z nadmiernej pobudliwości psychicznej i psychoruchowej, niepodlegającej świadomej kontroli. Nigdy nie należy lekceważyć objawów nerwicy: większość z nich, jeszcze bardziej szczegółowo opisanych, znajdziemy wpisując w każdej wyszukiwarce internetowej frazę „nerwica objawy”.

Podstawą wyleczenia każdego typu nerwicy jest dotarcie do jej przyczyn oraz usunięcie czynników patogennych, które doprowadziły do powstania zaburzenia. Zaburzony rozwój dziecka zależny jest w bardzo dużej mierze od nieprawidłowo funkcjonujących stosunków rodzinnych, dlatego tak istotny jest udział rodziców w leczeniu dziecka.

Warunkiem udzielenia pomocy choremu dziecku jest nie tylko objęcie go indywidualną terapią – należy podjąć terapię rodzinną, która uwrażliwi rodziców na problemy latorośli, uświadomi jego potrzeby.

Terapia taka pomoże również w zrozumieniu prawidłowości rozwojowych pociechy i przyczyn jego zachowania. Jednak w przypadku dzieci uczęszczających do przedszkola konieczna jest też jego współpraca z domem rodzinnym, gdyż środowisko przedszkolne także może być przyczyną nieprawidłowości rozwojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *