Rodzaje dziecięcego kaszlu i ich rozpoznawanie

Rozpoczął się już sezon przeziębień, a rodzice zaczynają martwić się zdrowiem swoich pociech.

Jedną z pierwszych oznak zachorowania jest kaszel.

Żeby wiedzieć, co zwiastuje i jak z nim walczyć, należy rozpoznać jego rodzaj i podjąć stosowne kroki lecznicze.

Jak rozróżniać typy kaszlu?

Typy kaszlu

Warto wiedzieć, że wyodrębnia się nie tylko kaszel suchy i mokry, ale również kaszel świszczący i alergiczny. Ten ostatni jest najprostszy do rozpoznania. Najczęściej wiąże się także z innymi objawami. U dzieci cierpiących na alergię można zaobserwować wysypki, katar, zaczerwienienie spojówek. Należy przy tym obserwować, w jakich sytuacjach u malucha pojawia się kaszel. Jeśli tylko podczas zabaw ze zwierzętami, to zapewne jest to alergia na sierść, a jeśli w czasie jedzenia konkretnych produktów spożywczych – może to być alergia pokarmowa.

W okresie jesiennym zdecydowanie częściej kaszel jest jednak objawem choroby. Zazwyczaj pojawia się wtedy wraz z katarem oraz gorączką, a także ogólnym osłabieniem. Niekoniecznie musi od razu zwiastować przeziębienie czy grypę. Bywa też oznaką chorób wieku dziecięcego, które jesienią mogą pojawić się z uwagi na często obniżoną odporność malucha.

Suchy kaszel to ten, przy którym dziecko z reguły odczuwa ból gardła. Ataki takiego kaszlu są nagłe i ostre. Wynikają one z podrażnienia śluzówki. Są symptomem grypy lub anginy i nasilają się wieczorem. Przy takich objawach warto wybrać się do lekarza, bo kaszel ten jest męczący dla dziecka i może pogarszać jego ogólne samopoczucie.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na jego niwelowanie, to starajmy się nawilżać powietrze np. poprzez okładanie grzejników mokrymi ręcznikami. Warto robić maluchowi inhalacje z szałwii lub rumianku i dbać, by piło dużo ciepłych płynów.

Mokry kaszel jest łatwy w odkrztuszaniu i z reguły nie towarzyszy mu ból gardła. Występuje zwykle w drugiej fazie grypy lub przy lżejszych przeziębieniach. Aby ułatwić dziecku odkaszlnięcie, dobrze jest delikatnie klepać je po plecach. Dobrze jest też wyżej podnosić mu poduszki do spania, by wydzielina szybciej spływała i dawała szansę na sprawne odkasłanie.

Jeśli kaszel mokry utrzymuje się zbyt długo, należy iść z malcem do lekarza, bo może to być objawem zapalenia oskrzeli. Gdy przy kaszlu pojawia się świst, to także powód do wizyty u lekarza, bo może to być symptomem astmy, zapalenia krtani, a nawet zapalenia płuc.

Autor: Sonia S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *