Rysunek dziecka a przemoc

rysunek dziecka

Rysunek dziecka – co można z niego wyczytać? Dziecko maltretowane fizycznie przez rodziców, lub innych dorosłych można poznać nie tylko znając objawy przemocy rodzinnej w zachowaniu i fizyczności dziecka, ale i w sposobie jego malowania.

Co znaczy rysunek dziecka?

Rysunek wykonany przez dziecko może nam powiedzieć bardzo wiele o tym, co się dzieje w jego domu. Jeden obrazek często nic nie znaczy, ale powtarzanie się w pracach rysunkowych dziecka określonych motywów, kolorów i kształtów może być znakiem przemocy stosowanej na nim przez rodzinę.

Objawy, który powinny zaniepokoić:

  • brak w rysunkach dziecka elementów roślinnych, zwierzęcych i ludzkich ( same domki, kształty, figury, kreski, ale brak w nim życia)
  • domki bez drzwi wejściowych lub kraty w drzwiach i oknach
  • namalowany obrazek często zamykany ciągłą linią, jakby „uwięziony”
  • rysunki zupełnie nierealistyczne, prawie fantastyka
  • kształty spłaszczone, rysowane z pozycji „żaby”
  • ciemne kolory, wyczuwalny smutek rysunku, kolorystyka wręcz agresywna
  • tematyka rysunków od fantastycznej po agresję, strach, wstręt a nawet obrzydlistwo

Czy rysunek powinien niepokoić rodziców?

Zwracajmy uwagę na to, co robią dzieci czasem dają nam proste, jasne znaki, których często ze strachu lub niepewności nie bierzemy poważnie.

W większości przypadków rysunek dziecka nie powinien niepokoić rodziców. Rysowanie to dla dzieci naturalny sposób na wyrażanie swoich myśli, emocji i fantazji, a także na rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności.

Jednakże, istnieją pewne sytuacje, w których rysunki dziecka mogą wzbudzić obawy u rodziców, na przykład:

  1. Rysunki zawierające agresywne lub przemocowe treści, takie jak postacie walczące, krwawe sceny, itp.
  2. Rysunki przedstawiające intymne sytuacje lub treści, które mogą wskazywać na doświadczenia seksualne lub przemoc seksualną.
  3. Rysunki przedstawiające smutek, osamotnienie lub inne trudne emocje, które dziecko może nie być w stanie wyrazić słownie.

Jeśli rodzic zauważy tego typu rysunki, warto z dzieckiem porozmawiać i zapytać, co chciało przekazać poprzez ten rysunek. W niektórych przypadkach, rysunek może być sposobem na wyrażenie trudnych emocji, które dziecko nie potrafi wyrazić w inny sposób. Warto jednak również pamiętać, że nie wszystkie rysunki dziecka mają charakter symboliczny, a często są to po prostu abstrakcyjne lub fantazyjne kreacje, bez większego znaczenia.

Nie traktujmy rysunku dziecka jako zła koniecznego i „pokazywania, jaki to ja jestem wredny”. Dziecko nie musi być „wredne” .. dziecko może być bite.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *