Ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych

Ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. Dysplazja stawu biodrowego to wada wrodzona. Chociaż sama choroba znana jest od dawna, to jednak wciąż nie do końca zdiagnozowane zostały jej przyczyny.

Specjaliści stworzyli jednak listę czynników, które mogą sprzyjać jej wystąpieniu… Sprawdź!

 

Jakie to czynniki?

Warto zapoznać się z listą czynników, które sprzyjają występowaniu way określanej jako dysplazja stawu biodrowego. Po co? Po to, aby ocenić czy istnieje ryzyko pojawienia się tej wady u naszego malucha.

Jedną z najczęstszych przyczyn dysplazji jest przebieg ciąży i ułożenie malucha w brzuchu matki, zwłaszcza jeśli dziecko ma mało miejsca. Szczególnie pod koniec ciąży dziecko może przyjmować tzw. ultra fizjologiczną pozycję, w której nóżki są nieprawidłowo podkurczone.

Wiąże się to z tym, że maleństwo ma już w brzuchu ciasno i nie może swobodnie poruszać nóżkami. Do tej grupy przyczyn zaliczyć można również małą ilość wód płodowych oraz mały brzuch ciężarnej kobiety.

Przyczyn dysplazji można upatrywać również w przebiegu samego porodu. Ryzyko jej wystąpienia dotyczy dzieci, które w trakcie rodzenia ułożone są miednicowo.

Warto wiedzieć, że dysplazja stawu biodrowego częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców. Szacuje się, że maluchy płci żeńskiej cierpią na to schorzenie około 5-6 razy częściej niż noworodki płci męskiej.

Związane jest to z hormonem relaksyny, który w zwiększonej ilości wytwarzany jest pod koniec cięży przez organizm matki, a który ma za zadanie rozluźnić tkankę łączną przed zbliżającym się porodem.

Dziewczynki są bardziej podatne na odbiór i działanie hormonów, w efekcie czego relaksyna wpływa także na ich organizm. W rezultacie stawy biodrowe dziewczynek są bardziej elastyczne, a tym samym podatne na różne zmiany.
Prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia jest również większe w przypadku dzieci, których rodzice lub rodzeństwo także na nie cierpieli.

W tym przypadku ma ono podłoże genetyczne…

 

Jednak największe znaczenie przy dysplazji ma to, aby szybko i prawidłowo ją zdiagnozować, bowiem wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia daje duże szanse na szybką likwidację problemu, bez konieczności stosowania specjalnych aparatów czy jakiś skomplikowanych metod.

Jeśli więc u naszego dziecka ryzyko pojawienia się schorzenia jest większe niż u innych maluchów, to warto poprosić lekarza, aby zwrócił na to szczególną uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *