Siódmy miesiąc życia dziecka

Dziecko rozwija się w oszałamiającym tempie.

Zwłaszcza w pierwszym roku życia obserwuje się dynamiczne zmiany.

Wiele z nich następuje właśnie w siódmym miesiącu życia dziecka.

Zainteresowanie otoczeniem

W siódmym miesiącu życia dziecko coraz bardziej interesuje się otoczeniem. Całym sobą pochłania codzienną rzeczywistość i zwraca uwagę na wszystko, co je otacza. Ta ruchliwość może szybko skończyć się upadkiem: z krzesła, przewijaka, kanapy. Dlatego rodzic powinien być czujny i przewidzieć pewne zachowania, które wynikają z naturalnej ciekawości świata.

W ten sposób można zapobiec potłuczeniom a nawet tragedii.

Samodzielne siedzenie

Większość dzieci co prawda nie umie jeszcze samodzielnie usiąść, jednak posadzony maluszek na tym etapie już powinien kilka minut usiedzieć samodzielnie, bez podparcia. Jeśli dziecko czuje się pewnie, może skupić się na zdobywaniu nowych umiejętności polegających na współpracy obu dłoni.

Maluszek może uderzać jedną zabawkę o drugą, przekładać jeden produkt do drugiej dłoni, itd.

W ruchu dłoni zauważa celowe ruchy palców. W najbliższych tygodniach praca dłoni będzie coraz doskonalsza aż do czasu, gdy dziecko nauczy się w ósmym miesiącu podnosić niewielkie przedmioty tylko palcami, bez użycia środka dłoni.

Sprężynowania

W siódmym miesiącu dziecko zaczyna sprężynować. Maluszek albo siedząc, albo podparty pod paszki zaczyna wykonywać gwałtowne ruchy prostowania i zginania nóg, co jest przygotowaniem do stawania i chodzenia. Poza tym w tym ruchu znajduje wiele radości.

Ćwiczenie głosek

Maluszek nadal ćwiczy mowę. Na tym etapie powtarza zazwyczaj głoski i te same dźwięki. Niskie tony przerywają wysokie.

Pierwsze ząbki

W siódmym miesiącu życia wychodzą zazwyczaj pierwsze ząbki. Maluszek zanim uśmiechnie się, pokazując małe perełki, przez kilka tygodni obficie się ślini. Może również gorzej spać, być marudny, odmawiać jedzenia.

Maluszek może łagodniej przechodzić ząbkowanie lub bardzo cierpi. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Na pewno gdy pojawią się pierwsze ząbki, należy zacząć o nie dbać, codziennie je dokładnie myjąc.

Rozszerzanie diety

W siódmym miesiącu należy rozpocząć rozszerzanie diety dzieci karmionych piersią. Większość zaleca rozpocząć od podawania warzyw, tak, by przygotować maluszka do nowych smaków, niekoniecznie słodkich. Może być to trudne, ale cierpliwość w tym temacie się opłaca. Maluszek prędzej czy później przekona się do nowych smaków.

Od czego zacząć? Gotować samodzielnie, a może wybrać słoiczki? Zdania są podzielone na ten temat. Dzisiaj rodzic ma wiele możliwości, wśród nich jest również BLW, czyli karmienie dziecka, poprzez ominięcie etapu papek.

Świadomy rodzic powinien dokładnie zapoznać się z każdą filozofią i wybrać najlepszą dla siebie i niemowlaka, uwzględniając wszystkie plusy i minusy. Podanie dziecku domowego jedzenia pozwala w pełni kontrolować to, co maluszek je. Można przyrządzać posiłki taniej i uwzględniając własne umiejętności w tym zakresie. Z drugiej strony jest to rozwiązanie czasochłonne i wymaga również wiedzy na temat wprowadzania nowych składników do menu malca.

Jeśli decydujemy się na słoiczki, to mamy ogromny wybór posiłków. Niestety w mediach nieraz pojawiła się informacja o nie do końca dopełnionym obowiązku przez producenta żywności. Poza tym gotowe dania dla niemowląt są dość drogie i niektórzy twierdzą, że skutecznie odbierają maluszkom chęć do ?normalnego? jedzenia. Z kolei do BLW trzeba mieć przekonanie i odwagę. Na pewno również trzeba być odpornym na bałagan i być gotowym do częstego sprzątania.

Autor artykułu
Portal dla rodziców promujący racjonalne rodzicielstwo, propagujący zdrowe podejście do wychowywania dzieci. Bez wpadania w skrajności. Więcej na ten temat przeczytasz na sosrodzice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *