Szybka pomoc medyczna dla dziecka: zabiegi ambulatoryjne

Dzieci potrafią zachorować nagle, a choroba rozwija się szybko, dlatego równie szybko należy zareagować. Najmłodsi pacjenci, z uwagi na swą codzienną aktywność, są także narażeni na wszelkiego rodzaju urazy, których następstwom również należy szybko przeciwdziałać.

W nagłych sytuacjach warto skorzystać z pomocy ambulatoryjnej.

Zabiegi ambulatoryjne – czyli co?

Pojęcie zabiegów ambulatoryjnych jest bardzo szerokie. Wystarczy zajrzeć na stronę placówki medycznej MEDINTEL z Warszawy, by przekonać się jak wiele usług medycznych wchodzi w zakres tej grupy działań. Najogólniej rzecz ujmując, zabiegami ambulatoryjnymi nazwiemy np. szybkie testy medyczne (szybkie testy diagnostyczne), a także szereg doraźnych czynności, których wymaga dana sytuacja, jak na przykład usunięcie ciała obcego z nosa czy gardła dziecka, założenie opatrunku na ranę lub zdjęcie szwów. Wszystkie te czynności można wykonać również w ośrodkach szpitalnych, jednak zabiegi ambulatoryjne charakteryzują się tym, że nie wymagają hospitalizacji pacjenta i po przeprowadzaniu badań oraz udzieleniu pomocy, dziecko może wrócić z rodzicami do domu. Jeszcze kilka lat temu, aby założyć dziecku opatrunek czy powstrzymać krwotok z nosa, trzeba było udać się na pogotowie – teraz jednak to właśnie przychodnie i stworzone w nich ambulatoria przejęły obowiązki udzielania pomocy w nagłych przypadkach. Wszystkie zabiegi, badania i testy przeprowadzane są przez wykwalifikowany personel medyczny: lekarzy oraz pielęgniarki.

Szybka diagnostyka

Często zgłaszamy się z dzieckiem do lekarza, gdy uskarża się ono na złe samopoczucie. Zabiegi ambulatoryjne pozwalają na sprawne postawienie diagnozy i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Powszechnie wykonywany jest test CRP, który, co prawda, nie umożliwia dokładnego zdiagnozowania problemu, ale pozwala stwierdzić, czy w organizmie wystąpił stan zapalny. To dobry wstęp do dalszych badań. Równie przydatny jest Strep A Test polegający na pobraniu wymazu z gardła dziecka i wykryciu antygenu paciorkowca. Wynik otrzymuje się w ciągu kilku minut, a na jego podstawie lekarz zyskuje pewność, czy potrzebna jest antybiotykoterapia. Wykonanie badania pozwala uniknąć sytuacji, w których antybiotyki są podawane dziecku „na wyrost”. Niewątpliwą zaletą testów i badań ambulatoryjnych jest możliwość uzyskania wyników w krótkim czasie, dzięki czemu można niemal natychmiast zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pomoc pielęgniarki

Jeśli Twoje dziecko choruje i wymaga częstego przeprowadzania czynności medycznych, a Ty boisz się, że coś zrobisz źle, nie masz czasu albo nie posiadasz odpowiedniego przeszkolenia, zabiegi ambulatoryjne – realizowane w przychodni rodzinnej – z pewnością będą dla Ciebie dużym ułatwieniem. W ramach zabiegów tego rodzaju możesz liczyć na fachową pomoc w zakładaniu lub wymianie cewnika, przeprowadzeniu inhalacji, iniekcjach odczulających czy badaniu poziomu cukru we krwi. Dobrze jest wybrać placówkę medyczną, która nie tylko wykonuje wszystkie te badania i czynności, ale również taką, do której mamy łatwy i szybki dostęp ? przydaje się to zwłaszcza w nagłych przypadkach.

Chcesz zapewnić dziecku fachową pomoc medyczną? Zapoznaj się z ofertą Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL w Warszawie: http://medintel.com.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *