Twórcze zabawy dla dzieci

Zabawy dla dzieci, szczególnie tych mających dopiero kilka lat, powinny być możliwie, jak najbardziej kreatywne.

Jako, że pierwsze lata życia są okresem najszybszego rozwoju naszej pociechy, to właśnie wtedy warto dodatkowo stymulować jej intelekt oraz zmysły. Odpowiednio dobrane zabawy naprawdę mogą zaowocować w przyszłości, pozwalając wyrosnąć brzdącowi na inteligentnego i błyskotliwego człowieka.

Twórcze zabawy rozwijają też sferę emocjonalną dziecka, co może mieć korzystny wpływ na jego życie uczuciowe. Mogą również pomóc w odkryciu talentów latorośli.

Aby zabawy twórcze spełniały swoje funkcje rozwojowe, musimy pamiętać o tym, by dziecko większość działań podejmowało samodzielnie. To od pomysłowości malucha ma zależeć przebieg zabawy i jej efekt końcowy.

Specjaliści twierdzą też, że powinny to być zabawy nowe, których scenariusz nie był dziecku wcześniej znany. Nawet, jeśli korzystamy z identycznych metod kilkukrotnie, to pamiętajmy o pewnych modyfikacjach, które będą zmuszały pociechę do ponownego zastanawiania się nad rozwiązaniem. Jeśli np. są to zabawy plastyczne z wycinaniem, to za każdym razem proponujmy wycinanie zupełnie innych wzorów. Oczywiście, liczy się także to, by zabawa była po prostu ciekawa, bo wtedy dziecko fascynuje się nią i chce wykonywać wszystkie polecone czynności bez najmniejszego narzekania.

 

Większe zaangażowanie malca w zabawę to także ćwiczenie jego koncentracji i cierpliwości. Bardzo dobrze jest również, jeśli zabawa daje konkretny rezultat, którego uzyskanie będzie dla dziecka motywacją do wykonywania poszczególnych zadań.

Najpopularniejszymi zabawami o charakterze twórczym są wszystkie te zaliczane do grupy zabaw plastycznych. Rysowanie, malowanie, wycinanie, lepienie, czy zdobienie przy użyciu najprostszych akcesoriów to naprawdę świetne propozycje dla dzieci w każdym wieku. Mogą być też interesującym zajęciem dla dorosłych, którzy wspólnie z maluchem będą coś tworzyć. Ponadto, sprawdzą się zabawy o charakterze teatralnym, czyli wszystkie te, w których szkrab ma wcielać się w inną postać. Mogą do nich zaliczyć się zabawy i gry mimiczne oraz ruchowe.

Do kategorii zabaw twórczych zaliczymy także te słowne, w tym np. opowiadanie samodzielnie wymyślonych bajek lub zagadki językowe. Można też zdecydować się na zabawę w skojarzenia, która wyjątkowo oddziałuje na sferę intelektualną malucha. W zależności od preferencji, można jedynie podawać skojarzenia ustnie lub zapisywać je i tworzyć z nich całe mapy myślowe z synonimami, antonimami itp.

 

Autor: Sonia S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *