Wszy – niechciana pamiątka z wakacji

Okresy powakacyjne to czas wybuchów epidemii wszawicy w przedszkolach i podstawówkach.

Dlaczego? Bo z reguły w trakcie wakacji dzieci mają kontakt z otoczeniami, z którymi nie mają do czynienia w roku szkolnym.

A wystarczy jedno dziecko, by cała placówka zarażona została wszami.

Wszy, inaczej niż pchły, nie posiadają zdolności przeskakiwania długich odległości. Aby owad ten mógł się przemieścić, konieczny jest kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, lub z przedmiotem z którym ta osoba miała kontakt na tyle bliski, że pasożyt ten mógł się na niego przejść.

Wszy to owady żywiące się krwią człowieka. Pasożyt ten gryzie skórę po czym wysysa krew wypływającą z ranki. Samo ugryzienie czuć jak ukłucie igłą, swędzenie z kolei wywołane jest działaniem śliny wszy na przerwane powłoki skórne powstałe w wyniku ukąszenia. Jeśli jest to wesz głowowa, pasożytuje na skórze głowy, jeśli odzieżowa, na dowolnej części ciała, a ?odpoczywa? w fałdach i szwach ubrań. Dla obu rodzajów tych pasożytów osobne jest postępowanie dzięki któremu możemy się ich pozbyć, choć główny problem stwarzany przez wszy jest podobny. Otóż samica tego owada składa jaja, zwane gnidami, które przymocowuje do nasady włosa lub do nici odzieży za pomocą tak zwanego cementu. Jest to substancja niezwykle trwała, która praktycznie uniemożliwia usunięcie mechaniczne gnidy. Konieczne jest zabicie owego zarodka wszy.

Dla pozbywania się wszy głowowych, w obecnych czasach występujących najczęściej, wystarczy zastosowanie preparatu, który zawiera permetrynę. Rynek oferuje szeroką gamę tego typu preparatów, które można kupić bez recepty przez Internet lub w aptece. Najlepszą formą takiego preparatu jest szampon, o delikatnym składzie myjącym, taki jak Sora Forte. Przy niezbyt nasilonej wszawicy wystarczy jednorazowe zastosowanie, ale zawsze należy kontrolować głowę swojego dziecka 7 dni po zastosowaniu preparatu, przez kilka dni, gdyż jest to czas po którym gdyby jakieś gnidy nie zostały zabite, nowe wszy się wyklują. W takim przypadku należy ponownie użyć preparatu.

Wesz odzieżowa z kolei najczęściej występuje u osób bezdomnych, jednak istnieje ryzyko zakażenia przez osobę dbającą o higienę. Objawem tej wszawicy będą ugryzienia na skórze, w różnych lokalizacjach, objawiające się rumieniowymi, swędzącymi, rumieniowymi plamkami. Leczenie polega na wypraniu odzieży i pościeli w najwyższych nie niszczących materiału temperaturach, z uprzednim posypaniem tkaniny pudrem z lindanem. Również prasowanie wysokimi temperaturami pościeli zwiększy szanse na pozbycie się tych pasożytów. Jednak z uwagi na gnidy zaleca się nie używanie zainfekowanych tkanin jeszcze przez 2-3 tygodni po wypraniu. Jeśli chodzi o skórę, najwygodniejszym sposobem jest posmarowanie jej na 8 do 12 godzin 1% preparatem lindanu, przy nasilonym świądzie można również zażyć lek antyhistaminowy.

Wszami może zarazić się każdy, ale na szczęście stosunkowo łatwo jest się ich pozbyć. Należy pamiętać o uważnej obserwacji dziecka, gdyż im szybciej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *