Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o gorączce u dziecka

Gorączka u dziecka może mieć różne przyczyny. Najczęściej wynika z infekcji wirusowych lub bakteryjnych, jednak może być powodowana również niektórymi chorobami wieku dziecięcego, np. ospą, a także alergiami czy półpaścem.

Z tego powodu, warto dokładnie obserwować, czy u dziecka pojawiają się jakieś dodatkowe symptomy któregokolwiek z tych schorzeń.

Podwyższona temperatura a choroba

Pamiętajmy, że nie zawsze podwyższona temperatura jest związana z jednostką chorobową. Może być jedynie efektem ząbkowania, nadmiernej aktywności fizycznej lub pragnienia. Mierzenie temperatury ciała może odbywać się na kilka sposobów.

U najmłodszych dzieci najczęściej wykonuje się je poprzez sprawdzenie temperatury w uchu lub w pupie. U starszych można włożyć termometr pod pachę lub do ust. Pamiętajmy, by zawsze robić to delikatnie ze względu na komfort malca, jak też z uwagi na fakt, iż nadmierne poruszanie termometrem może zaburzyć wynik. Gorączka objawia się także czerwienieniem policzków, płaczliwością dzieci, przyspieszonym oddechem oraz łzawieniem oczu.

 

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wysoką gorączką, przekraczającą 40 stopni należy udać się z malcem do lekarza. Podobne zalecenia występują w przypadku, gdy gorączka przekraczająca 38 stopni utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub jest niemożliwa do zbicia przy stosowaniu powszechnie dostępnych leków przeciwgorączkowych.

Jeśli gorączka nie jest wysoka, nie utrzymuje się długo i postanawiamy zbić ją samodzielnie, należy pamiętać, by zachować przy tym szczególną ostrożność.

 

  • Jeśli podajemy dziecku leki, to dokładnie czytajmy ulotki, by nie przedawkować środków farmakologicznych ani nie podać tych, których maluchy nie powinny przyjmować.
  • Dawkujmy je precyzyjnie dostosowując do wieku malucha.
  • Po podaniu leku przeciwgorączkowego możemy również zrobić dziecku chłodne okłady na czoło lub przygotować kąpiel. Trzeba jednak pamiętać, że ani okład, ani woda nie mogą być zbyt zimne. Zaleca się, by ich temperatura była niższa od temperatury ciała o 2-3 stopnie. Nie poleca się jednak tych metod, jeśli dziecko jest słabe.

 

W przypadku wyraźnego osłabienia lepiej jest ułożyć dziecko do snu. Starajmy się, żeby odpoczywało, jak najwięcej, ponieważ ponowne podjęcie przez nie aktywności fizycznej może spowodować kolejny wzrost temperatury. Dobrze, żeby maluch z gorączką leżał w łóżku.

Warto zadbać, żeby temperatura w pokoju, w którym znajduje się dziecko nie przekraczała 20 stopni. Maluch powinien jednak być przykryty kołdrą, by mógł się wygrzać.

Istotne jest również regularne uzupełnianie płynów w organizmie dziecka, które zapobiegną odwodnieniu przy nadmiernej potliwości. Najlepiej, aby była to woda niegazowana. Można dodać do niej cytrynę lub sok malinowy. Maluchom można w tym czasie podawać także rozcieńczone soki oraz niesłodzoną herbatę.

Autor: Sonia S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *