Żywienie a zdrowie, czyli dieta dla najmłodszych

Ograniczenie spożycia tłuszczu, eliminacja potraw smażonych a także zakaz dosalania i dosładzania to tylko kilka przesłanek z aktualnej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Wprowadzone zmiany dotyczą organizacji żywienia w przedszkolach i szkołach, wliczając asortyment sklepików czy stołówek. Dlaczego ta żywieniowa rewolucja wywołała tak duże zamieszanie, biorąc pod uwagę szerzącą się ostatnio modę na zdrowy styl życia?

Pełnoziarniste kanapki, ziołowe sałatki, odtłuszczone produkty mleczne a przede wszystkim świeże warzywa i owoce zajęły miejsce tłustych zapiekanek i drożdżówek. Koniec kolorowych dosładzanych napojów a zamiast nich – woda, koktajle i soki owocowe. Mniej słodkie artykuły śniadaniowe, brak solonych orzeszków czy niskotłuszczowe produkty zbożowe to nowy asortyment bufetu, sklepiku a nawet automatów. Wszystkie modyfikacje zgodne z zaleceniami opracowanymi przez dietetyków i specjalistów do spraw odżywiania, mają niejako zwrócić uwagę na istotę problemu, jakim jest nieprawidłowa dieta dzieci. Często nie zdajemy sobie sprawy jak kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat dziecka ma wpływ na wybór produktów i zdrowie w dorosłym życiu.

Pojęcie Dieta, błędnie kojarzone jedynie z odchudzaniem, to sposób odżywiania, który ma na celu dostarczenie wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To kluczowe, zwłaszcza dla młodych i rosnących organizmów, u których odpowiednia ilość makro i mikroskładników, czyli witamin i minerałów warunkuje rozwój fizyczny i umysłowy, zdolność uczenia się, koncentrację czy zapamiętywanie. To również ważny element profilaktyki chorób, ponieważ istnieje bardzo duża zależność między złą dieta a występowaniem wielu schorzeń ? otyłości, nadciśnienia czy chorób układu kostno-stawowego. Opóźnienie dojrzewania, niedokrwistość a także cukrzyca to przypadki, które pojawiają się coraz częściej. Masowo rozprzestrzeniona jest również próchnica, która występuje u około 90% dzieci.

Błędy popełniane przez dorosłych w czasie wychowywania rzutują na dziecięce postrzeganie odżywiania. Nie ma się co dziwić, jak pociechy niechętnie przekonują się do warzyw, skoro rodzice sami nie dają dobrego przykładu. Pojawiające się problemy zdrowotne są często bagatelizowane, a zwrócenie uwagi na zdrową dietę jest pomijane. Zmiany w Rozporządzeniu to niejako impuls do zmian wśród domowego żywienia i jeszcze większe zwrócenie uwagi na istotę prawidłowego odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *