Alergia na pylenie roślin

Alergia jest coraz częściej obecna w społeczeństwie. Ten defekt układu immunologicznego pojawia się w skali globalnej, ponieważ do jego rozwoju przyczynia się wiele czynników naturalnych.

To plaga XXI wieku.

Alergia na pylenie roślin może być dokuczliwa ze względu na różne męczące objawy.

Objawy alergii

Wśród najpowszechniejszych z nich wyróżnia się katar, któremu często towarzyszy również uczucie zatkanego nosa oraz kichanie. Działanie pyłków roślinnych może doprowadzić także do zapalenia spojówek, związanego z zaczerwieniem oczu, łzawieniem, pieczeniem oraz opuchlizną. W przypadku niektórych alergików w wyniku uczulenia pojawia się nawet gorączka.

Sprawdź kalendarz pyleń: http://www.odetchnijspokojnie.pl/kalendarz-pylen/

Ciekawostkę może stanowić fakt, że alergia częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Statystyki podkreślają również większą tendencję do zachorowań przez ludzi młodych.

Każdego roku Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych aktualizuje kalendarz pylenia roślin. Często można się spotkać ze stereotypową myślą, że alergicy mają problem tylko w ciepłych porach roku. Jest to jednak nieprawda, ponieważ dokuczliwe objawy pojawiają się już z początkiem zimy, kiedy zaczyna pylić leszczyna.

Proces pylenia tej rośliny kończy się pod koniec marca, ale zaraz po niej chorych mogą atakować kolejne alergeny, w postaci pyłków innych roślin i drzew. W marcu zaczynają pylić wierzba i topola, a w następnych miesiącach między innymi: brzoza (od początku kwietnia do połowy maja), szczaw (od połowy maja do połowy lipca) i pokrzywa (od połowy maja do połowy września).

W leczeniu alergii dużą rolę odgrywają leki przeciwhistaminowe. Mają one hamować działanie histaminy, która jest odpowiedzialna za powstawanie niektórych objawów alergicznych. Przede wszystkim ograniczają one dokuczające przypadłości alergicznego nieżytu nosa. Obecnie najczęściej sięga się po tak zwane leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, cechujące się długim działaniem oraz mniejszą liczbą ewentualnych skutków ubocznych.

Alergia na pyłki roślinne jest schorzeniem, w którym bardzo ważne jest przede wszystkim unikanie czynników uczulających. Nierozsądnym byłoby na przykład koszenie trawnika przez chorego w okresie pylenia traw. Dlatego niezbędna okazuje się znajomość aktualnego kalendarza pylenia roślin.

http://www.odetchnijspokojnie.pl/kalendarz-pylen/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *