Alergia u dzieci – coraz częstszy problem

Alergia u dzieci to coraz częstszy problem w naszym kraju, szczególnie widoczny w ośrodkach wielkomiejskich, w których ryzyko wystąpienia objawów alergii u najmłodszych jest nawet dwukrotnie wyższe niż na wsi.

 

Grupą zwiększonego ryzyka są również dzieci, których rodzice są alergikami.

O alergiach u dzieci

Trzeba jednak zaznaczyć, że dzieci dziedziczą jedynie skłonność do alergii. Ponadto, brak alergii w rodzinie nie daje też stuprocentowej pewności, że objawy alergiczne nie zaistnieją u dzieci. Pierwsze symptomy że alergia u dzieci jest realna, mogą się pojawić już u dwumiesięcznego malucha, a spowodowane jest to słabo jeszcze rozwiniętym układem odpornościowym.

 

System obronny organizmu każdego człowieka, a więc również dziecka, stanowi barierę dla niebezpiecznych czynników wywołujących chorobę. Niestety, czasami nadmiernie reaguje na działanie nie tylko wirusów czy bakterii, ale także całkiem niegroźnych antygenów, które nazywamy alergenami, a samą przesadną reakcję ?reakcją alergiczną. Podstawowe rodzaje alergenów, to alergeny pokarmowe i alergeny wziewne.

Lista produktów, które mogą uczulać jest długa, a zaczyna się od podstawowego pokarmu dla malucha, czyli mleka.

 

Bywa, że organizm dziecka reaguje alergicznie na jakiś element diety matki. W takim przypadku nie należy rezygnować z karmienia piersią (to jednak najbardziej optymalny pokarm dla niemowląt), ale po prostu wyeliminować z jadłospisu element zawierający alergen. Oprócz mleka i przetworów mlecznych, bardzo często alergie u dzieci wywołuje, tak lubiana przez nie, czekolada.

 

Trzeba też bardzo ostrożnie podawać dzieciom owoce cytrusowe, orzechy, jajka, zboża glutenowe, pomidory, seler czy wołowinę. Jedna ważna kwestia – czasami objawy mogą być podobne do objawów tzw. nietolerancji pokarmowej, która nie jest spowodowana mechanizmami alergicznymi, ale wynika z zaburzeń przemiany jakiegoś elementu pokarmu (dotyczy to przede wszystkim nietolerancji białka mleka ? laktozy). Lista alergenów wziewnych jest również długa. Uczulać mogą przede wszystkim roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych, pyłki roślin wiatropylnych czy ślina i sierść zwierząt futerkowych.

Rodzice powinni pamiętać, że dla maluchów szczególnie niebezpieczny jest dym papierosowy, który może nasilać objawy alergii.

Ważne jest więc, aby obserwować reakcje dziecka na podawane pokarmy i kontakty z przedmiotami lub zwierzętami. A jeżeli widzimy pewne niepokojące i stałe objawy, np. uporczywy kaszel, wysypka, zaczerwienienie skóry czy kichanie, to należy skonsultować się z lekarzem. Alergia u dzieci może mieć charakter przewlekły i musi być leczona systematycznie, czasem następstwem alergii pokarmowej jest alergia wziewna.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i sposób leczenia. Takie całościowe podejście do problemu alergii u dzieci zapewnia, np. Program Diagnostyka Alergii u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *