Atopowe zapalenie skóry – jak można je rozpoznać? Kryteria Hanifina i Rajki
Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry może być bardzo trudne, ponieważ często ta przewlekła choroba jest mylona z innymi problemami dermatologicznymi. Diagnoza AZS polega przede wszystkim na ocenie objawów oraz obserwacji, natomiast potwierdzona może być przez testy skórne, które wskazują na uczulenie przez podwyższony poziom przeciwciał IgE.
Choroba ta jest rozpoznawana zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u dorosłych. Nie istnieją obecnie żadne badania, które potwierdzałyby co dokładnie ją powoduje. W celu ułatwienia diagnostyki AZS stosuje się specjalne kryteria Hanifina i Rajki, które kategoryzowane są na większe i mniejsze. W celu potwierdzenia atopowego zapalenia skóry konieczne jest stwierdzenie u pacjenta minimum 3 cech mniejszych oraz 3 cech większych.
Kryteria większe przy AZS
- Świąd skóry jest jednym z charakterystycznych i nieodłącznych objawów choroby.
- Umiejscowienie zmian skórnych oraz ich typowy wygląd. Zmiany najczęściej znajdują się na twarzy, w zgięciach podkolanowych i łokciowych. W nasilonych przypadkach mogą również obejmować całą skórę.
- Nawrotowy i przewlekły charakter choroby – okresy poprawy i pogorszenia następują po sobie.
- Atopia w najbliższej rodzinie. Jeżeli u osoby z rodziny zostało stwierdzone nadmierne wydzielanie przeciwciał IgE i atopia, istnieje wówczas ryzyko, że inni członkowie rodziny również będą chorowali na AZS.
Kryteria mniejsze przy AZS
- Nadmierna suchość skóry.
- Rogowacenie przymieszkowe – efekt chropowatej skóry.
- Problemy ze skórą w dzieciństwie.
- Wyższe stężenie przeciwciał IgE we krwi.
- Odczyny skórne przy kontakcie z alergenem.
- Nietolerancja wełny.
- Nietolerancja składników pokarmowych.
- Problemy ze wzrokiem, w tym zaćma.
- Zaostrzenia choroby po stresujących sytuacjach.
- Skłonność do nawrotowych zapaleń skóry.
- Biały dermografizm – po zadrapaniu skóry pojawiają się na niej białe zmiany.
Diagnozę AZS wystawia dermatolog na podstawie wywiadu oraz badań. Leczenie jest głównie objawowe, na przykład przez zastosowanie specjalnych kremów i maści, takich jak Lipobase. Czasami włącza się również środki miejscowe zawierające sterydy.