AZS – częsta przypadłość u dzieci
Atopowe zapalenie skóry jest jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości o charakterze dermatologicznym. Dotyka ok. 20% populacji, najczęściej objawiając się u dzieci między 7. a 10. rokiem życiem. Jest to choroba typowa dla mieszkańców krajów rozwiniętych. Występuje głównie w Europie i w Stanach Zjednoczonych, przy czym częściej diagnozuje się ją u dziewczynek niż u chłopców. Niestety, nie istnieje uniwersalny, skuteczny lek na AZS. Można jednak efektywnie redukować objawy występowania schorzenia.
Podstawowym symptomem atopowego zapalenia skóry jest intensywny świąd skóry. U chorych można również zaobserwować wyjątkowe wysuszenie powłoki skórnej. Doprowadza ono do skrajnych stanów, w których na skórze pojawiają się ropne grudki pokrywające coraz większy obszar ciała. W takiej sytuacji trudno jest powstrzymać się przed drapaniem, a ono dodatkowo zaostrza stan, osłabiając skórę i powodując, że staje się ona niemal przezroczysta i wyraźnie widać przez nią żyły.
Jako że AZS jest schorzeniem warunkowanym genetycznie, nie da mu się zapobiec. Istnieją jednak metody minimalizowania ryzyka pojawienia się objawów. Eksperci zalecają unikanie wełnianej odzieży, przebywania w zadymionych i klimatyzowanych pomieszczeniach czy kąpieli w chlorowanej wodzie. Czynnikiem sprzyjającym zaostrzeniu choroby jest też stres. To natomiast sprawia, że u dzieci atopowe zapalenie skóry często diagnozowane jest po rozpoczęciu edukacji szkolnej, czyli w okresie wzmożonego stresu.
O ile AZS nie można zupełnie wyeliminować z życia, o tyle jednak istnieją możliwości łagodzenia nieprzyjemnych objawów. Jedną z najważniejszych kwestii jest zmiana nawyków. Kąpiele warto zastąpić prysznicem, a zwykle kosmetyki i środki higieniczne warto zamienić na te przeznaczone dla alergików. Trzeba również pamiętać o regularnym i głębokim natłuszczaniu skóry, szczególnie po myciu, które może wysuszać. Należy też pamiętać, że niemal w każdym przypadku ta jednostka chorobowa zwykle wymaga leczenia farmakologicznego. Nieocenione bywają leki przeciwuczuleniowe i preparaty wzmacniające układ immunologiczny.
Niezwykle pomocne mogą być profesjonalne usługi specjalistów z zakresu dermatologii klinicznej. Oferowane są one m.in. przez www.Dermedicus.eu. Eksperci przeprowadzają tu testy alergologiczne i dokładne wywiady pozwalające obrać najlepszą drogę leczenia, ściśle dopasowaną do konkretnego przypadku. Dzięki temu, choć AZS nie da się wyleczyć, można sprowadzić chorobę do stanu uśpienia, w którym nie będzie dezorganizowała życia i nie będzie miała negatywnego wpływu na codzienność chorujących osób.