Bezpieczne podróżowanie z dzieckiem- foteliki samochodowe

Parom, które spodziewają się dziecka często wydaje się, że jeśli już pojawi się ono na świecie nagle trzeba zrezygnować z wielu rzeczy i przyjemności, z których dotychczas korzystali.

Na pewno na jakiś czas trzeba będzie zrezygnować z takich przyjemności jak wieczorne spotkania z przyjaciółmi, ale już z podróżowania niekoniecznie…

Pod pojęciem podróżowania nie kryją się tylko wypady do ciepłych krajów, ale również przemieszczanie się, które jest wpisane w naszą codzienność. Jak zatem bezpiecznie podróżować z maluchem ” Jaki fotelik samochodowy wybrać”

Samochodem w długą drogę

Nie od dziś wiadomo, że najwygodniejszym i bardzo popularnym wśród środków lokomocji jest samochód. Dzięki niemu nie jesteśmy zależni od rozkładów jazdy, możemy wyruszyć w podróż w dogodnym dla nas czasie, a także z taką ilością bagażu jaka nam odpowiada. Samochody rodzinne są wyjątkową grupą wśród pojazdów, gdyż muszą być bezpieczne i pojemne.

Wyposażenie auta

Przez obecność dzieci w aucie, powinno ono być wyposażone w kilka systemów zabezpieczających, takich jak blokada drzwi podczas jazdy, sygnalizacja nie zapiętych pasów oraz poduszki powietrzne. Niezależnie od długości trasy, w terenie zabudowanym czy poza nim, rodzice mają obowiązek wyposażyć samochód w fotelik samochodowy lub w zależności od wieku i wzrostu dziecka w specjalne siedzisko.

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy?

Przymocowanie fotelika w aucie powinno umożliwiać jego poruszanie się, a wymiary muszą być dobrane odpowiednio do wzrostu i wagi naszego malucha. Dziecko zapięte w odpowiedni sposób do fotelika samochodowego nie będzie mogło przemieszczać się w aucie, natomiast ewentualne skutki hamowania, wypadków czy kolizji zostaną zminimalizowane.

Istnieje pięć grup fotelików, zgodnych z normą ECE R 44/03 i 44/04, podzielonych ze względu na wiek i wagę dziecka.

  • Grupa 0 – do 9 miesiąca życia (poniżej 10 kg)
  • Grupa 0+ – do 18 miesiąca życia (poniżej 13 kg)
  • Grupa I – od 8 miesięcy do 3,5 roku (9-18 kg)
  • Grupa II – od 3 do 7 roku życia (15-25 kg)
  • Grupa III – od 6 do 12 roku życia (22-36 kg)

Większe bezpieczeństwo

Aby zwiększyć bezpieczeństwo małego podróżnika, foteliki samochodowe z grupy 0 i 0+ powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy. Według testów zderzeniowych, dziecko podróżujące w foteliku umocowanym tyłem podczas wypadku odnosi mniejsze obrażenia, ryzyko uszkodzenia kręgosłupa również się zmniejsza, ale zwiększa się ochrona prze przedmiotami wpadającymi do środka. Dlatego zaleca się jak najdłuższe przewożenie dziecka w ten sposób, a minimum do drugiego roku życia. Kupując fotelik wybierajmy taki, który posiada naklejkę z normą ECE44, symbol kraju z rokiem nadania homologacji i pomarańczowy znak E.

Ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że przewożenie dziecka w bezpiecznym foteliku to jeden ze sposobów zminimalizowania ewentualnych obrażeń. Przede wszystkim liczy się bezpieczna jazda. Styl, prędkość jazdy muszą być dopasowane do panujących warunków na drodze.

Spacer po podróży

Zbliża się wiosna, nadchodzą cieplejsze dni, przyroda budzi się do życia wykorzystajmy ten fakt do rozprostowania kości po długiej podróży i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Wiosenna przechadzka z naszą pociechą to sama przyjemność.

Odpowiednia spacerówka

Wiosna jest również dobrym momentem na wózki spacerowe. Można do jego boku przykręcić parasolkę, jeśli wiosenne słońce świeci zbyt mocno. Nie można także zapomnieć o folii przeciwdeszczowej. Dobrze by było, gdyby spacerówka posiadała dłuższą budkę, osłaniającą dziecko w wietrzne dni.

Zastanawiając się jakie wózki spacerowe producent może nam polecić, warto zapoznać się z wieloma ofertami i przede wszystkim sprawdzać czy wózki posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty.

Artykuł powstał we współpracy z Espiro – marką wózków spacerowych i fotelików samochodowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *