Bolesne zapalenie ucha środkowego
Ból uszu u dziecka bardzo często jest dolegliwością pojawiającą się po przewianiu lub wystawieniu wrażliwych uszu na wyjątkowo niską temperaturę. Jednak może on być również efektem powikłań innych chorób takich, jak na przykład ospa wietrzna czy odra.
Bardzo często zapalenie ucha środkowego występuje u dzieci i zazwyczaj przyjmuje wtedy postać ostrą…
Dopiero nieleczone może przeistoczyć się w zapalenie przewlekłe. Jest to związane z faktem, że wspomniane choroby to schorzenia typowe dla wieku dziecięcego.
Poza tym, maluchy więcej ruszają się na podwórku i bywają mało odporne, więc łatwiej u nich o rozwój choroby. Dla opiekunów niepokojące powinny stać się sygnały o bolesności ucha u dziecka. Ból jest zwykle pulsujący, o dużym natężeniu. Dodatkowo, maluch może odczuwać dziwne szmery, które pojawiają się w różnych sytuacjach, na przykład podczas przełykania czy ziewania. Oprócz tego, możliwe jest występowanie gorączki. Dziecko może stać się marudne, osłabione, zmęczone. Może też utracić apetyt.
Typowym objawem jest również wyciek z ucha. W takich sytuacjach niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Zarówno laryngolog, jak i lekarz rodzinny będą odpowiednimi specjalistami. Szybka niwelacja dolegliwości daje duże szanse wyleczenia. Zaniedbanie choroby może natomiast skutkować trudniejszymi w leczeniu powikłaniami.
Najczęściej zaleca się terapię antybiotykową. Niezbędne jest wówczas pozbycie się uciążliwego dla smyka stanu zapalnego. Stosuje się tu również środki przeciwbólowe. W formach przewlekłych choroby zwykle podejmuje się bardziej radykalne kroki, z nacięciem błony bębenkowej włącznie.