Ciekawe gry dla najmłodszych

W przepiękny świat literatury wprowadzamy najpierw dzieci, czytając im bajki i baśnie. To dzięki nim pociechy zaprzyjaźniają się z bohaterami tych utworów, a ich szczególnym ulubieńcem został Kubuś Puchatek wraz z towarzyszącymi mu w przygodach przyjaciółmi. Książka o sympatycznym misiu stała się inspiracją dla autorów gier dla dzieci i dlatego, gdy milusińscy podrastają od słuchania opowieści o swoim ukochanym bohaterze przechodzą do bawienia się z nim. A jest w czym wybierać, jeśli chodzi o gry dla dzieci, których postacią wiodącą jest przemiły misiaczek.

Oto „Kubuś na grzybobraniu” Cała przygoda rozpoczyna się od wspaniałego pomysłu upieczenia Krzysiowi w prezencie urodzinowym grzybowego omletu. Kubuś, Kłapouchy, Tygrysek i Prosiaczek udają się więc do Stumilowego Lasu w celu zebrania do koszyczków grzybów. Gra polega na zbieraniu punktów i rozpoznawaniu grzybów, ponieważ za grzyby jadalne są dodawane punkty, natomiast za trujące – muchomory na przykład – odejmowane.

Do ustawionych w wyznaczonych miejscach grzybków dochodzi się w klasyczny sposób, czyli raz zyskując, to znów tracąc kolejkę. Bajecznie kolorowa plansza, prześlicznie wykonane grzybki i koszyczki, ulubieni bohaterowie to atuty tej gry, a dzieci uczą się na jej podstawie rozpoznawania cyferek, liczenia i współzawodnictwa. Dobrze byłoby, gdybyśmy, grając z nimi, pozwalali im uczciwie wygrywać.

Kubusiowe Memory
Doskonała gra dla dzieci kształcąca z jednej strony zapamiętywanie, z drugiej spostrzegawczość. Składa się z trzydziestu sześciu kartonikowych par z bohaterami opowieści o Kubusiu i jego przyjaciołach w roli głównej. Zabawa polega na tym, że gracz odkrywa kartę i stara się ją zapamiętać, ponieważ, jeżeli następny odkryty kartonik nie stanowi pary, to obie karty pozostają zasłonięte, a zadanie gracza polega na zapamiętaniu obrazków, żeby w następnej kolejce ułatwić sobie ich dopasowanie. Ilu chętnych, tylu uczestników może wziąć udział w tej grze, ponieważ dopiero po dopasowaniu pary są odkładane. Wygrywa ta osoba, która zebrała najwięcej par.

„Kubusiowe Memory Mini
Zasady gry są podobne do opisanych powyżej, ale o wiele łatwiej jest dopasować pary, ponieważ jest ich tylko czternaście, więc zdecydowanie może to być gra dla maluchów od drugiego lub trzeciego roku życia.

„Kubusiowa karuzela
Bardzo prosta, piękna, kolorowa gra, w której przyjaciele Kubusia zostali zaproszeni przez niego na przejażdżkę. Wystarczy zakręcić misiem, żeby przekonać się, kto w danym momencie bierze udział w zabawie. Gra zdecydowanie dla najmłodszych dzieci.
Można tę grę uatrakcyjnić poprzez szukanie odpowiednich fragmentów w książce i odczytanie dziecku informacji o wskazanym właśnie bohaterze.

To prawda, że jesteśmy zapracowani, że mamy wiele spraw, z którymi na co dzień się borykamy, jednak pomimo tego powinniśmy każdego dnia znaleźć chociaż godzinkę na zabawę z dziećmi, zanim rozpoczną one naukę w szkole.

Dlaczego?
W celu zbudowania emocjonalno-uczuciowej więzi, która bardzo ułatwi nam wspólne odrabianie lekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *