Co należy uczynić, by zapewnić bezpieczeństwo na placu zabaw?

0

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom powinno być zawsze sprawą najważniejszą. Dotyczy to w szczególności placów zabaw, czyli miejsc gdzie nasze pociechy spędzają swój czas na wolnym powietrzu.

Dzieci powinny swobodnie się na nim bawić, a rodzice mieć komfort i przeczucie, że nic złego się im nie stanie.

Jak powinien wyglądać plac zabaw?

 

Jeszcze do niedawna na wyposażenie takiego miejsca składała się tylko piaskownica, ewentualnie jakaś huśtawka i drabinka.

Dziś Place Zabaw pełne są wszelkiego rodzaju urządzeń, mających sprawić radość dzieciom. Mimo, że posiadają atrakcyjny i estetyczny wygląd, to jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne dla maluchów. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, gdzie i w jaki sposób bawią się najmłodsi.

Zapewnienie bezpiecznej zabawy należy zacząć od samego początku, czyli od budowy placu zabaw w odpowiednim i przemyślanym miejscu. Najlepiej z dala od dużego ruchu samochodów, w zacisznym miejscu. Ogrodzenie miejsca zabaw daje dodatkowe poczucie spokoju.

Wszystkie urządzenia powinny być wykonane z materiałów o odpowiedniej jakości, które spełniają normy bezpieczeństwa. Również ich umiejscowienie nie może być przypadkowe, np. trzeba utrudnić przejście za bujającymi się na huśtawce dziećmi lub stworzyć osłoniętą pustą przestrzeń wokół kręcących się urządzeń, takich jak karuzela.

 

Budowy nie można powierzyć pierwszej lepszej firmie, lecz takiej, która posiada już odpowiednie doświadczenie.

Za stan zamontowanych urządzeń odpowiada właściciel obiektu lub zarządca, i to on ponosi wszelkie konsekwencje ewentualnych wypadków spowodowanych ich wadliwymi działaniem. Powinien więc zadbać, by nie tylko same urządzenia, ale również powierzchnia posiadała odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, oraz to, by plac zabaw był systematycznie kontrolowany.

W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości powinien jak najszybciej dopilnować usunięcie zaistniałej awarii. Należy pamiętać, by dokonał tego odpowiednio przeszkolony fachowiec.

Jednak nawet najbezpieczniejsze urządzenia, podczas ich nieprawidłowej eksploatacji, niezgodnej z przeznaczeniem, mogą narażać dzieci na wiele niebezpieczeństw. Maluchy mają tysiąc pomysłów na minutę, wystarczy na chwilę spuścić je z oka, by zrobiły jakieś głupstwo, które może być tragiczne w skutkach. Dlatego tak ważne jest, by na placu zabaw, nad ich bezpieczeństwem zawsze czuwała dorosła osoba.

Prawidłowo umieszczone, różnorodne sprzęty do zabawy, które spełniają wymogi bezpieczeństwa, będą z pewnością sprawiały wielką radość maluchom i zapewnią im prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

Nie zawsze da się uniknąć drobnych zadrapań i otarć, ważne jest, by nie nigdy nie stało się im nic poważniejszego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *