Co to jest metoda McKenziego?

Metoda McKenziego jest niezwykle skuteczną metodą zwalczania określonego rodzaju bólów w okolicach kręgosłupa. Stworzył ją znany nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie. Najważniejszym elementem opracowanej przez niego metody są badania diagnostyczne, które pozwalają na dokładne określenie przyczyn powstawania bólów karku lub krzyża oraz prawidłowe zakwalifikowanie ich do odpowiedniej jednostki chorobowej.

Przyczyny powstawania bólu

Robin McKenzie rozpoczął prace nad swoją metodą jeszcze w latach 50. XX wieku. Wtedy to odkrył, że pacjentom z dolegliwościami bólowymi o określonych symptomach można bardzo szybko przynieść ulgę poprzez wykonywanie serii specyficznych ruchów, a nawet przyjęcie określonych statycznych pozycji ciała. Dzieje się tak dlatego, że przyczyny odczuwania przez nich bólu karku i pleców najczęściej mają podłoże mechaniczne. Podczas kilkudziesięcioletniej pracy, podczas której fizjoterapeuta miał styczność z kilkoma tysiącami pacjentów, stwierdził, że bóle o podłożu mechanicznym dotyczą aż 97 proc. wszystkich pacjentów, a bóle mające inne podłoże występują jedynie u 2 do 3 proc. wszystkich osób.

Podłoże mechaniczne bólu karku i pleców jest związane z przeciążeniami, na które duża część osób naraża swój kręgosłup poprzez wykonywanie codziennych czynności oraz przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia. To właśnie niewłaściwa pozycja siedząca jest najczęstszą przyczyną powstawania zmian w obrębie kręgosłupa. Nie bez przyczyny bóle karku i pleców są zwykle nazywane ?epidemią Zachodu?, ponieważ są związane z uprawianiem siedzącego trybu życia. Kręgosłup, przez lata zmuszany do przyjmowania nienaturalnej postawy, traci swoją elastyczność. Poza tym ulegają uszkodzeniu poszczególne krążki międzykręgowe.

Leczenie bólu

Podstawowym założeniem metody McKenziego jest wizyta u fizjoterapeuty posiadającego certyfikat Instytutu McKenziego. Po takim spotkaniu pacjenci są w stanie samodzielnie radzić sobie z nękającymi ich dolegliwościami.

Wizyta składa się z dwóch etapów. W pierwszym przeprowadzane są badania diagnostyczne ? dokładny wywiad z pacjentem oraz badania przedmiotowe, dzięki którym terapeuta jest w stanie dokładnie określić źródło bólu oraz zakwalifikować go do odpowiedniej jednostki chorobowej. Drugi etap polega na przekazaniu pacjentowi informacji na temat samodzielnego radzenia sobie z diagnozowanym problemem. Recepta opiera się na dwóch punktach. Pierwszym jest konieczność przyswojenia przez pacjenta pożytecznych nawyków polegających na utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, leżenia czy wykonywania codziennych czynności. Natomiast punkt drugi polega na nauczeniu pacjenta powtarzania indywidualnie dobranego do jego dolegliwości ćwiczenia.

W procesie leczenia najważniejsza jest regularność pacjenta w wykonywaniu ćwiczeń oraz konsekwencja w przyswojeniu nawyków, które odciążają kręgosłup.

Więcej informacji na temat metody McKenziego można znaleźć na stronie jedynego polskiego Instytutu McKenziego ? www.mckenzie.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *