Czego dziecko może nauczyć się w przedszkolu i czy warto je do niego posyłać?
Zastanawiasz się nad tym czy posłać swoje dziecko do przedszkola?
Nie masz pewności czego się w nim nauczy? A może nie wiesz, ile korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie?
Poniżej kilka cennych informacji o tym, dlaczego przedszkole to najlepsze, co może spotkać zarówno Ciebie jak i Twoje dziecko.
Twoje dziecko potrzebuje samodzielności
Nie nauczy się jej w domu. W miejscu, gdzie w wielu czynnościach wyręcza go mama, tato lub dziadkowie. Fajnie, jeśli Twój maluch potrafi sam zawiązać buty, założyć kurtkę i zjeść obiad. To jednak trochę za mało. W przedszkolu rozszerzy swoje umiejętności i pogłębi je o kolejne. Dlaczego? Dziecko przebywając w grupie rówieśników obserwuje je i nie chce być gorsze. Naturalna potrzeba rywalizacji, bycie lepszym lub przynajmniej tak samo dobrym kieruje go do nauki nowych i nieznanych dotąd czynności.
Daj swojemu dziecku odpocząć
Przede wszystkim od siebie. Czas, kiedy to Ty byłeś jego jedynym przyjacielem, osobą spędzającą z nim czas – powoli mija. Dziecko potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Musi nauczyć się obcowania z różnymi charakterami, radzenia sobie w trudnych sytuacjach bez wsparcia mamy. Naturalne, przedszkolne konflikty z kolegami i koleżankami z grupy tylko wzmocnią jego charakter i odpowiednio go ukształtują.
Nie izoluj go od grupy
W domu możesz zapewnić mu towarzystwo swoje, kuzynek i babci. To jednak trochę za mało, by w przyszłości mogło dobrze funkcjonować w grupie. W jego rozwoju konieczne jest to, by miał także kontakt z zupełnie obcymi osobami ? dziećmi w swoim wieku. Przedszkole uczy zasad rządzących grupą jako całością i daje możliwość nabycia umiejętności współpracy z innymi. Przedszkolak uczy się różnych zachowań, reaguje na sytuacje konfliktowe, rozwiązuje problemy. Czyli uczy się tego, co czeka go w niedalekiej przyszłości.
Dzieci, które uczęszczały do przedszkola są bardziej kontaktowe
Nic dziwnego, w końcu niejednokrotnie udając się do grupy przedszkolnej trafiają do zupełnie obcego środowiska. Same zatem zwalczają wstyd przywitania się z kolegami, wspólnej zabawy czy poznania nowych osób. W przyszłości natomiast szybko pokonują barierę dobrego aklimatyzowania się w pracy, szkole, na studiach.
Dziecko wie, co mu wolno, a czego nie powinno robić
Pedagodzy to mistrzowie pokazywania dziecku granic, których nie powinno przekraczać. Rodzice często mają problem z egzekwowaniem tego, co wcześniej nakazali. Pedagog prowadząc grupę kilkunastu osób nie może sobie na to pozwolić. Dziecko wie, że musi się słuchać opiekunki i jeść to, co jest na obiad, a nie to, na co ma akurat ochotę, robić to co reszta grupy. Krzykiem i płaczem nie wymusi uwagi pedagoga. Co w przypadku rodzica mogłoby się udać już po kilkunastu minutach.
Wszechstronny rozwój
W przedszkolu nie brakuje zadań stymulujących rozwój naszego dziecka. Gimnastyka, gra na pianinie, nauka wierszyków i piosenek. Wreszcie zajęcia plastyczne, językowe, rytmiczne – wszystko to, co ćwiczy ich pamięć i koncentrację. Zastanów się, czy Ty jesteś w stanie również zapewnić dziecku taki rozwój w domu?
W ramach wsparcia rozwoju dzieci, sprawdź także terapię pedagogiczną Gdynia, która pomaga w pełniejszym wykorzystaniu potencjału przedszkolnego etapu edukacji.
Artykuł został przygotowany przez kadrę przedszkola Domek Elfów w Piasecznie. |