Czy uniknięcie potrącenia dzikich zwierząt jest możliwe?

Potrącenie dzikich zwierząt to jedna z sytuacji, których niezwykle obawiają się kierowcy jeżdżący w terenie niezabudowanym. Czy istnieje możliwość, aby się przed tym uchronić? Zastanówmy się.

Kiedy ryzyko, że potrącimy dzikie zwierzę, będzie najwyższe?

Potrącenie dzikiego zwierzęcia może przytrafić się każdemu, i to w nawet najbardziej zaskakujących momentach. Zdarzają się sytuacje, gdy dzikie zwierzęta błądzą i pojawiają się nawet w obszarach, w których znajdują się niemałe skupiska ludzi.

Do tego rodzaju zdarzeń dochodzi jednak niezwykle rzadko. Dzikie zwierzęta trzymają się raczej terenów leśnych czy polnych, gdzie ryzyko kontaktu z człowiekiem jest zminimalizowane. Jeśli zatem poruszamy się naszym autem po drodze, która znajduje się na tzw. odludziu, powinniśmy uważnie obserwować okolicę, tak aby w razie czego dostrzec dzikie zwierzę na czas.

Do potrąceń dzikich zwierząt najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym, kiedy wiele ze zwierząt migruje w celu poszukiwania nowych żerowisk. Ponadto w takim czasie zmrok zapada znacznie szybciej, a niesprzyjające warunki pogodowe również utrudniają panowanie nad autem. Potrącenia zwierząt często mają miejsce także nocą, ze względu na ograniczoną widoczność. To właśnie w wymienionych sytuacjach powinniśmy zachowywać najwyższą ostrożność, tak aby uniknąć kolizji.

Jak zapobiec potrąceniu dzikiego zwierzęcia?

Tym, co z pewnością może zrobić każdy kierowca, jest zachowywanie ostrożności podczas jazdy, szczególnie w sytuacjach wymienionych w powyższej części tekstu. Nierzadko kolizje zdarzają się właśnie przez nieuwagę kierowców – być może dzięki podwyższonej czujności będziemy w stanie na czas dostrzec zagrożenie.

Okazuje się jednak, że istnieje także urządzenie, które może pomóc nam w zapobieżeniu potrąceniu dzikiego zwierzęcia. Jest to wysokofrekwencyjny odstraszacz dzikich zwierząt, czyli urządzenie, które ma zasygnalizować okolicznym zwierzętom, że nadjeżdżamy, a co za tym idzie, skutecznie je odstraszyć. Jest to sprzęt innowacyjny, który może zaprowadzić prawdziwą rewolucję i pomóc ludziom ochronić życie licznych dzikich zwierząt. Istnieje możliwość, że stosowanie sprzętów tego rodzaju stanie się stałą praktyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *