Czym jest ADD? – deficyt koncentracji u dziecka

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma problemy ze skupieniem się przez dłuższy czas na jakiejś czynności, a przyswajanie nowych umiejętności przychodzi mu z trudem, być może Twój maluch cierpi na ADD. ADD, czyli Attention Deficit Disorder to schorzenie powodujące deficyt koncentracji u dzieci. Dzieci, które na nie cierpią często pogrążają się w marzeniach i … zapominają o otaczającym je świecie.

Bardzo lubią odpoczywać i leniuchować – nie muszą wtedy koncentrować swojej uwagi na niczym konkretnym. Mają problemy z podjęciem jakiejkolwiek aktywności, ponieważ wymaga to koncentracji z ich strony.

Jeśli np polecisz dziecku z ADD, by posprzątało swój pokój, czy zajęło się odrabianiem lekcji, będziesz musiał powtórzyć polecenie kilkukrotnie, zanim dziecko zdecyduje się je zrealizować. Podobne trudności napotykają maluchy w szkole. Spośród ogromu bodźców, które je otaczają, trudno jest dzieciom cierpiącym na ADD wyłuskać polecenia nauczyciela, a tym bardziej wykonać je.

 

Bynajmniej nie jest to objaw lenistwa, dzieci z ADD po prostu nie potrafią skupić się tylko na jednej, wybranej czynności.

Bardzo ważne, by nie mylić ADD z ADHD. W przypadku ADHD oprócz braku koncentracji pojawiają się nadpobudliwość i impulsywność, przy ADD takie zachowania nie występują. Z tego określenia ADD i ADHD nie powinny być stosowane zamiennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *