Czym jest rodzicielski plan wychowawczy? Zastosowanie, elementy, zalety
Rozwodzący się rodzice mogą ustalić ze sobą kwestie związane z opieką nad dziećmi po rozwodzie. W tym celu przygotowuje się rodzicielski plan wychowawczy. Co warto wiedzieć na jego temat?
Rozwodzący się rodzice mogą ustalić ze sobą kwestie związane z opieką nad dziećmi po rozwodzie. W tym celu przygotowuje się rodzicielski plan wychowawczy. Co warto wiedzieć na jego temat?
Rodzicielski plan wychowawczy – co to jest?
Dokument jak rodzicielski plan wychowawczy wzory jest rodzajem pisemnego porozumienia pomiędzy rozwodzącymi się rodzicami, które odnosi się do władzy rodzicielskiej oraz do kontaktów z dzieckiem albo dziećmi.
Rodzicielski plan wychowawczy jest dobrowolny. Stosowany jest wtedy, gdy rodzice zgadzają się ze sobą co do utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Wówczas sąd nie orzeka o nich podczas rozprawy i uwzględnia przygotowane przez małżonków porozumienie.
Wobec tego wtedy, gdy planuje się rozwód, przygotowanie planu wychowawczego może usprawnić proces i przyspieszyć całe postępowanie.
Jakie elementy powinien zawierać plan wychowawczy?
W rodzicielskim planie wychowawczym powinny znaleźć się ustalenia przygotowane wspólnie przez rodziców. Warto sporządzić go w taki sposób, aby zawierał on jak najwięcej szczegółów, między innymi dotyczących:
– Sposobu sprawowania opieki – dziecko lub dzieci mogą przebywać u jednego z rodziców albo mogą oni korzystać z opieki naprzemiennej,
– Miejsca zamieszkania dziecka,
– Sposobu spędzania czasu z dzieckiem w trakcie wakacji, ferii, świąt,
– Wzajemnego przekazywania sobie informacji przez rodziców,
– Ścieżki czy sposobu edukacji dziecka i jego uczestnictwa w zajęciach dodatkowych,
– Sposobu kontaktów – kontakt osobisty, przez telefon, internet,
– Ustaleń dotyczących leczenia dziecka,
– Podejmowania decyzji w nagłych i losowych przypadkach.
Jak przygotować rodzicielski plan wychowawczy?
Rodzice, którzy planują rozwód i chcą przygotować rodzicielski plan wychowawczy dotyczący swojego dziecka albo dzieci, mogą stworzyć go we własnym zakresie, skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie lub pomocy specjalistów.
Z internetu można pobrać darmowy wzór rodzicielskiego planu wychowawczego. Wzór warto dokładnie przeanalizować i w razie konieczności uzupełnić go o dodatkowe elementy.
Przygotowanie planu wychowawczego może odbywać się również pod okiem mediatora albo przez kancelarię prawną. W tym przypadku pobierane są opłaty za przygotowanie dokumentu.