Czym jest wełna z merynosów?

0

Wełna merino jest uzyskiwana ze specjalnej rasy owiec nazywanych merynosami. Mają one wyjątkowo gęsty oraz długi włos. Ich runo jest miękkie, lekkie i bardzo elastyczne.

Co więcej: nie drapie. Te cechy sprawiają, że wełna z merynosów jest chętnie wybierana do produkcji wysokiej jakości ubrań.

Merynosy dają wyjątkowej jakości, cenioną na całym świecie wełnę, która jest używana do produkcji swetrów, szali, rajstop czy ubrań dla dzieci. Rocznie z jednej owcy tej rasy można uzyskać nawet 10 kg wełny – trzy razy więcej niż od naszych, białych owiec.

Krótka historia

Pierwsze wzmianki o merynosach pochodzą z XII wieku. Rasa ta pochodzi z Hiszpanii, gdzie po raz pierwszy skrzyżowano azjatyckie rasy z afrykańską, pustynną owcą. Ich runo było tak cenne, że dwór królewski miał rygorystycznie karać śmiercią próby wywozu owiec poza kraj.

W ten sposób wełna z merynosów przez kolejnych kilkadziesiąt lat była jednym z najbardziej pożądanych towarów na świecie. Gdy europejscy osadnicy przywieźli z sobą merynosy do Australii, a następnie do Nowej Zelandii, region ten szybko stał się potentatem w produkcji wełny merino. Owce merynosowe są dziś hodowane również w RPA, Ameryce Południowej i Północnej, Europie (nawet w Polsce), z tym, że uzyskuje się od nich wełnę różnej klasy. Najbardziej wartościowe włókna pochodzą niezmiennie od australijskich i nowozelandzkich owiec.

Niezwykłe właściwości wełny

Owce merynosy są wyjątkowo odporne na warunki pogodowe. Zimą zmagają się z silnymi mrozami dochodzącymi do -20 stopni, latem nawet z 40-stopniowym upałem. Nie może im być ani zimno, ani za ciepło. Z tak szeroką amplitudą temperatur radzą sobie właśnie dzięki swojej wyjątkowej wełnie o szczególnych parametrach. Włókna są cienkie, bardzo miękkie, oddychają i mają wyjątkowe parametry termiczne. Świetnie pochłaniają wilgoć. Mogą absorbować nawet do 30% wilgotności, dla porównania włókna syntetyczne tylko 5%, a następnie oddają ją na zewnątrz. Oznacza to, że w ubraniach z wełny merino nie grozi nam przegrzanie. Ubrania z metką „merino wool” są łatwe w utrzymaniu. Nie rozwijają się w nich bakterie odpowiedzialne za powstawanie przykrych zapachów. Nie wymagają też częstego prania i są wyjątkowo trwałe.

Dla maluszków

Ubranka z wełny merino są wyjątkowo polecane dla dzieci. Skóra najmłodszych szczególnie doceni wyjątkowe właściwości wełny z merynosów. „Ubranka z wełny merino są bardzo uniwersalne. Sprawdzają się o każdej porze roku. Latem chronią przed, a zimą dają przyjemne ciepło. Są bardzo wygodne, łatwo dostosowują się do ruchów dziecka, zapewniają jednocześnie komfort i swobodę” – mówi Patrycja Wierzbicka ze sklepu internetowego www.merinodzieciaki.pl.

Dla rodziców ważne jest również, że do ich produkcji nie używa się agresywnej chemii. Ubranka są więc w pełni bezpieczne, nie wywołują alergii czy podrażnień. Tkanina jest delikatna, lekka jak puch, miękka w dotyku – dużo przyjemniejsza od bawełny. Ubrania w wełny merynosów to dobry wybór na każdą porę roku, nie tylko dla niemowląt i dzieci, ale także dla dorosłych. Gwarantują pełną satysfakcję z użytkowania każdemu, kto ceni eleganckie wzornictwo i wysoką jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *