Czym zająć dziecko? 5 sposobów na nudę

0

Dzieci okres jesienno-zimowy spędzają najwięcej w domu. Czas ten może być także dobrze zorganizowany, aby nie było w nim czasu na nudę. Pomogą nam w tym zabawy dla dzieci, które nie tylko bawią, ale również uczą. Poniżej przedstawiamy pięć, sprawdzonych sposobów na nudę, które zaangażują każde dziecko.

1. Malowanie oraz rysowanie

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają rysować. Wystarczy kawałek zwykłej kartki oraz kilka kredek, aby powstało arcydzieło. Takie kreatywne zabawy przynoszą także wiele korzyści. Wspierają one rozwój motoryki dziecka, zwiększają sprawności rąk, a także przygotowują do późniejszej nauki pisania. Warto więc zachęcać najmłodszych do jak częstego wyrażania się twórczego. Może być to zarówno rysowanie z głowy, jak też kolorowanki religijne, czy baśniowe.

2. Układanie puzzli

Jak się okazuje, puzzle to gra, która trenuje umysł każdej osoby, a zwłaszcza dzieci. Mają one przy tym sposobność do ćwiczenia sprawności, jak i też spostrzegawczości. Ponadto układanie puzzli wymaga dużej koncentracji. Zaangażowanie i dobra zabawa spowodują, że nuda pójdzie w niepamięć na długi czas.

3. Zabawy w ogrodzie

Jeżeli tylko pogoda oraz temperatura sprzyjają, warto spędzić z dzieckiem jak najwięcej czasu na dworze. Przydomowy ogródek albo park stwarzają szereg możliwości do zabawy. Warto więc zaopatrzyć się w latawce, skakanki, czy bańki mydlane. Aktywność na świeżym powietrzu pozwoli zadbać o kondycję naszego dziecka. Dobrze się na nią zdecydować, kiedy za tylko za oknem pojawi się wyższa temperatura.

4. Klocki

Klocki są jedne z najbardziej angażujących zabaw dla najmłodszych. Możliwość budowania, burzenia i stawiania budynków na nowo daje dziecku dużo radości. Warto także wiedzieć, że zabawa klockami może posłużyć także do nauki liczenia, czy rozpoznawania kształtów i kolorów. Ponadto dziecko ćwiczy koncentrację, jak i zdolności manualne.

5. Wspólne czytanie

Eksperci jednym głosem mówią, że wspólne czytanie dzieciom przynosi wiele korzyści. Rozwijamy przy tym nie tylko wyobraźnię, ale także ciekawość świata. Ważne, aby wybierać wysokojakościowe pozycje, adekwatne dla wieku naszego dziecka. Początkowo można zacząć od rymowanek, a z czasem przechodzić do bardziej złożonej treści.
Domowe zabawy dla dzieci wcale nie muszą być tradycyjne. Warto stawiać na indywidualne podejście, które będzie odpowiadało potrzebom naszego malucha. Wybierane przez nas sposoby na nudę powinny także angażować dziecko do kreatywnego myślenia. Nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę jest bardzo efektowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *