Dla rodzica: w czym specjalizuje się kardiolog?

Większość rodziców doskonale wie, za jakie zadania odpowiada w medycynie kardiolog, ale nie dla każdego jest to takie oczywiste. Kim więc jest specjalista kardiolog i za co odpowiada cała dziedzina nauki i medycyny zwana od setej już lat, właśnie kardiologią? Może się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest prosta, ale z różnych względów wcale tak nie jest. Zacznijmy od tego, że osoby, które wcześniej po prostu nie miały doczynienia z chorobami serca, zwykle nie wiedzą też, czym zajmuje się na co dzień lekarz kardiolog. Zadania samej kardiologii, jako najważniejszej dziedziny polskiej i światowej medycyny, również są dla nich obce.

Przybliżmy to!

W czym specjalizuje się kardiolog?

Polska kardiologia dzieli się dziś na dwie główne specjalizacja: ogólna (dotycząca ludzi dorosłych) i dziecięca (związana z leczeniem m.in dziecięcych wad serca). To własnie kardiolog dzięki swojemu specjalistycznemu wykształceniu i latom pracy w zawodzie (doswiadczenie ma tu duże znaczenie!, jest w stanie szybko ocenić skalę choroby, stan organizmu i zaproponować adekwatne do problemu leczenie.

Nie bez powodu mówi się, że lekarz kardiolog jest sercowym specjalistą. Nie chodzi tu oczywiście o sprawy miłosne, a ściśle o funkcjonowanie tego niezwykle dla nas ważnego narządu. Bez kardiologa, nie ukrywajmy większość dzisiejszych chorób byłaby bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do leczenia.

Zgodnie z formalną definicją, którą można znaleźć w większości słowników, kardiologia jest precyzyjną nauką i zarazem niezwykle szeroką dziedziną współczesnej medycyny zajmującą się chorobami i wadami całego układu sercowo-naczyniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *