Dlaczego pierwsze 3 lata życia dziecka są istotne dla jego rozwoju?

Mówi się, że dziecko rośnie jak na drożdżach. Rodzice starszych dzieci często wspominają, jak dzieci dopiero co stawiały pierwsze kroki, a teraz już chodzą do szkoły.

Czas mija nieubłaganie, a dziecko odpowiednio się rozwija.

Jednak najistotniejszym czasem dla rozwoju życia dziecka są pierwsze 3 lata jego życia. Dlaczego?

Rozwój fizyczny

W trakcie pierwszych trzech lat życia dziecko podwaja swój wzrost. Jest to dla organizmu swego rodzaju bardzo duży wysiłek. W tym czasie też rozwijają się wszystkie organy, rosną kości i ząbki. Jednak przede wszystkim najważniejsze jest to, że w tym czasie dziecko uczy się podstawowych czynności, takich jak chodzenie czy mówienie. Gdy jeszcze nie potrafi mówić, wyraża wszelkie emocje płaczem. Po skończonych 12 miesiącach dziecko powinno już umieć wymawiać pojedyncze wyrazy, jak np. mama czy baba. Zaczyna kojarzyć pokazywać rączkami co chce. Pozwala to w znacznie prostszy sposób komunikować się z dzieckiem.

W ciągu pierwszych 3 lat życia u dziecka rozwija się też koordynacja ruchowa. O tym, co na danym etapie życia dziecko powinno umieć robić, poinformuje cię lekarz. Jeżeli dziecko w odpowiednim czasie dla rozwoju zdolności mówienia, nie potrafi mówić, albo ma roczek, a nie potrafi chodzić, może to być sygnał, że rozwój jest zaburzony. Pierwsze trzy lata życia to bardzo dobry czas na to, aby zapobiegać zaburzeniom rozwojowym i skierować je na właściwy tor. Nie bójmy się zatem skorzystać z porad lekarzy, gdyż oni są po to, żeby nam pomóc.

Rozwój psychiczny

Rozwój psychiczny jest równie ważny jak fizyczny. W okresie niemowlęcym dziecko zaczyna się przyzwyczajać do otaczających go osób i rzeczy. Z początku dziecko tworzy największą więź z matką. Wynika to z faktu, że mama spędza z nim najwięcej czasu: karmi go, ubiera, myje, bawi się z nim. Wraz z dorastaniem więź zaczyna się rozszerzać na inne osoby. Gdy dziecko kończy pół roku zaczyna się świadomie uśmiechać. Zaczyna wtedy uczyć się przekazywania emocji. Dziecko jest już bardziej świadome tego, co musi zrobić, aby otrzymać to co chce. Maluszek uczy się też w tym czasie kontaktów z innymi osobami. Warto więc zadbać o to, aby dziecko miało kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu uczymy go odpowiednich relacji międzyludzkich i tego, jak ma się zachowywać w danych sytuacjach. Pozwala to zapobiec nieodpowiedniemu zachowaniu, kiedy dziecko pójdzie do żłobka czy przedszkola.

Wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych

Pierwsze trzy lata życia to także czas wypracowywania u dziecka właściwych nawyków żywieniowych. Lekarz zalecają, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka karmić je wyłącznie mlekiem matki. Ma ono wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju maluszka. Pierwsze karmienie, tuż po narodzinach, działa jak szczepionka. Pokarm od matki wzmacnia dziecku odporność. Mówi się też, że dzieci, które przez co najmniej pół roku były karmione naturalnym mlekiem, są inteligentniejsze i lepiej się rozwijają. Po skończonych 6 miesiącach zaczynamy rozszerzać dietę dziecka. Podaje się wtedy papki jednoskładnikowe, np. przecier z kalafiora, marchewki czy brokułu. Pozwala to dziecku zapoznać się z nowym smakiem i dziecko przyzwyczaja się do smaku warzyw. W następnej kolejności podaje się owocki, a dopiero potem połączenia smaków, np. jabłuszko i marchewkę. Podawanie dziecku odpowiednich składników, w odpowiednich ilościach sprawia, że dziecko wie, co jest dla niego dobre. Warto więc też podawać dziecku 5 posiłków dziennie. Dzięki temu chronimy dziecko przez chorobami oraz otyłością. Wpływ na upodobania smakowe dziecka ma też to, co mama je w ciąży. Warto więc na ten czas odstawić złe przyzwyczajenia i odżywiać się prawidłowo. Szczególnie widoczne jest to w przypadku smaków słodkich i słonych. Dziecko po narodzeniu może od razu preferować np. tylko słodkie potrawy.

Pierwsze trzy lata dziecka to czas, w którym bardzo dużo się dzieje. Dziecko robi ogromne postępy i uczy się nowych rzeczy. Jako mamy powinnyśmy więc zadbać o to, aby wszystko to, co dziecko robi, przysłużyło się do jego prawidłowego rozwoju – mówią mamy z portalu forumdlamam.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *