Dlaczego witamina D jest wskazana dla niemowląt?

Witamina D jest bardzo ważną witaminą w organizmie człowieka, która ma wielostronne działanie fizjologiczne. Niestety, często mamy jej niedobory, co powoduje, że konieczna jest jej suplementacja, co ma bardzo duże znaczenie szczególnie u niemowląt.

Witamina D przede wszystkim odpowiada za regulowanie metabolizmu wapnia i fosforu, dlatego też jest ona konieczna do właściwego działania układu kostnego. Naturalnym źródłem witaminy D jest jej synteza skórna, która następuje pod wpływem promieni UVB, niemniej jednak efektywność jej produkcji zależna jest od szeregu czynników, między innymi miejsca czy czasu ekspozycji na słońce.

Ze względu na swoje właściwości witamina D dla niemowląt zalecana jest do podawania już od pierwszych dni, ponieważ jej niedobory mogą prowadzić do krzywicy. Objawy tej niebezpiecznej choroby to między innymi rozmiękanie kości potylicy, próchnica, opóźnione ząbkowanie czy zaburzenia pracy mięśni.

Przed odkryciem witaminy D, co miało miejsce na początku XX wieku, aż trzy czwarte ludności żyjącej w dużych miastach miało krzywicę. Sytuacja zmieniła się wtedy, gdy rozpoczęto podawanie niemowlętom tranu zawierającego tę witaminę, a potem do sprzedaży trafiły syntetyczne odpowiedniki witaminy D.

Coraz więcej badań wskazuje, że do całkowitego zdrowia potrzebna jest nam witamina D w odpowiednich ilościach. W Polsce, niestety, wiele dzieci i dorosłych ma bardzo niskie stężenia witaminy D w krwi, co jest powiązane między innymi z naszą szerokością geograficzną, co przekłada się na krótką ekspozycję na słońce. Ponadto okrywanie ciała i stosowanie kremów z filtrem również blokuje mechanizm syntezy tej witaminy.

Dzisiaj witamina D dla niemowląt jest dostępna w wielu postaciach, między innymi można kupić ją jako krople czy kapsułki. Również dodawana jest ona do mleka modyfikowanego, dlatego też w tym przypadku zwykle nie ma potrzeby dodatkowego podawania witaminy D, ale warto skonsultować się z lekarzem. Witaminę D powinno podawać się dzieciom przez cały pierwszy rok życia, a potem za wyjątkiem lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *