Dobry sen to podstawa

Żyjemy w czasach, w których trzeba nieustannie się rozwijać i wykazywać kreatywnością, aby się przebić przez informacyjny zgiełk…

Niestety często dzieje się to kosztem prawidłowego odżywiania, odpowiedniej ilości snu i odpoczynku w ciągu doby.

Dotyczy to również dzieci.

To co wydaje się być zaledwie kilkoma godzinami pracy więcej, może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Niedobór snu powoduje nie tylko problemy z koncentracją i logicznym myśleniem, ale może nawet doprowadzić do przejściowych lub trwałych zmian w naszej psychice!

Tym bardziej niepokojący jest fakt, że łatwy dostęp do nowoczesnej techniki wpływa na podwyższoną aktywność naszych dzieci, co z kolei powoduje, że te kładą się później spać. Skrócony czas snu skutkuje problemami z nauką, płaczliwością, drażliwością, a nawet wpływa na obniżenie poczucia bezpieczeństwa i brak śmiałości.

Niedobór snu u małych dzieci zakłóca produkcję nowych komórek, co oznacza, że organizm nie będzie produkował ich wystarczająco dużo, aby rozwijać prawidłowo rożne obszary ciała dziecka.

Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować czas, jaki dziecko spędza grając na konsoli, komputerze lub oglądając telewizję. Często zapominamy o tym, że dając dziecku telefon „do zabawy” także dostarczamy mu dodatkowych bodźców pobudzających.

Gdy zaczyna się jesień, nie powinniśmy rezygnować ze spacerów. Jest to dobra okazja, by dziecko mogło się pozbyć nadmiaru energii w zdrowy sposób i zasnąć wieczorem szybciej i głębiej. Podczas rodzinnego spaceru możemy nazbierać kolorowych liści i kasztanów, żeby przypominały o mile spędzonym czasie i zachęcały do kolejnych wspólnych wypraw.

 

Autor: Alicja Brzezińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *