Domki wczasowe – naucz dziecko grzecznego zachowywania się na wakacjach!

Domki wczasowe to doskonałe rozwiązanie dla młodych rodziców z dziećmi. Z maluchami raczej nie wybierzemy się na wędrówki po górach czy zwiedzanie historycznych budowli, bo to dziecko szybko znudzi.

Każdy kilkulatek uwielbia beztroską, niczym nieograniczoną zabawę nad wodą i na powietrzu.

Dla rodzica to także dobra okazja do odpoczynku. Niestety jednak zdarza się, że kiedy wyjeżdżamy na wakacje ze swoimi pociechami, zapominamy o tym, że naszą rodzinę, tak jak każdą inną obowiązuje zachowanie pewnej kultury i zasad bezpieczeństwa, tym bardziej, że sąsiednie domki wczasowe zwykle zajmują inni wczasowicze.

Warto więc uczulić nasze pociechy, aby właściwie zachowywały się podczas wakacyjnych wyjazdów.
Przede wszystkim należy dziecku wytłumaczyć gdzie jedziemy, co tam będziemy robić i jak mniej więcej to wszystko będzie wyglądało.

Wspomnijmy o tym, że nie będziemy tam sami i na jednym ośrodku w tym samym czasie najprawdopodobniej będzie przebywało więcej rodzin, również tych z małymi dziećmi. Jeśli jedziemy nad jezioro, musimy dzieciom wyjaśnić zasady bezpieczeństwa zabawy w wodzie.

Najlepiej sformułować je jasno w postaci krótkich haseł, np. „nie wypływaj za tamtą boję”.

Możemy też wprowadzić zasadę, żeby kilkulatek szedł do wody tylko i wyłącznie w tzw. motylkach lub z dmuchanym kółkiem. Jeśli zabawa z piłką, to tylko w wyznaczonym do tego miejscu, żeby uniknąć ewentualnych szkód. Nie dyskutujemy z dzieckiem i nie pytamy go jeśli chcemy, żeby coś zrobiło, tylko oznajmiamy, np., że już czas wyjść z wody. Wiadomo, że nie unikniemy też pewnych szaleństw w zabawie ze strony naszych pociech. Rzadko który rodzic pozwala kilkulatkowi samemu na przykład skakać do wody z pomostu.

Od samego początku dobrze jest więc dziecku powiedzieć, że na takie zabawy też znajdzie się czas, ale tylko pod nadzorem dorosłych. Oczywiście nie można o tym zapomnieć.

Dzieci są pamiętliwe i w przeciwnym razie na przyszłość maluch może już nie dać wiary rodzicowi i zadziałać na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *