Dziecko a dramatyczne sytuacje życiowe

W naszym życiu zdarzają się sytuacje, z którymi sami nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Nie wiemy, co myśleć, jak reagować i do czego to wszystko prowadzi. Nierzadko świadkami takich dramatycznych sytuacji są także nasze dzieci.

Czują się zagubione, nie rozumieją, co się wokół nich dzieje, przeżywają ogromny stres. My, jako rodzice powinniśmy starać się, aby dziecko jak najlepiej zniosło sytuację, w której niespodziewanie się znalazło. Taką trudną próbą dla dziecka może być na przykład rozwód rodziców.

W ciągu chwil jego szczęśliwy, poukładany dotąd świat legnie w gruzach.

Dziecko straci poczucie bezpieczeństwa, poczuje się bezradne i samotne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie malucha do rozwodu rodziców. Ważne, by oboje rodzice brali w nim udział i ze swojej strony starali się wspierać dziecko.

 

Pierwszą rozmowę powinniśmy przeprowadzić wspólnie, jednogłośnie twierdząc, że mimo rozwodu dziecko nadal będzie miało mamę i tatę i nadal będzie kochane. W ten sposób łatwiej będzie mu zaakceptować tą trudną nowinę. W rozmowach o rozwodzie powinniśmy kierować się takimi samymi zasadami jak w rozmowach na inne niełatwe tematy.

 

Najważniejsza jest szczerość.

Na wszystkie pytania malucha powinniśmy odpowiadać szczerze, ale jednocześnie wykazując się przy tym niezwykłą delikatnością. Ważne, by w ferworze emocji, które ogarniają nas samych w dramatycznych sytuacjach życiowych nie zapominać o uczuciach dziecka.

To ono jest najważniejsze i to je za wszelką cenę powinniśmy chronić.

 

Autor: Karolina Sówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *