Dziecko i alergia

Dbałość o właściwy rozwój malucha to przede wszystkim zadanie jego rodziców. Jeśli dziecko, jest zdrowe, nic mu nie dolega i jest w miarę aktywne, wszystko jest w porządku. Czasami jednak nasze dzieci chorują. Przyczyn chorób jak i ich rodzajów jest ogromna ilość.

Jedne dzieci zapadają na krótkie, drobne choroby jak przeziębienie czy niegroźne zatrucie pokarmowe. Inne z kolei zapadają na bardziej długotrwałe schorzenia. Jednym z takich schorzeń jest alergia.

Życie z dzieckiem – alergikiem to bardzo ciężkie wyzwanie szczególnie dla mam, które pozostają w domu ze swoją pociechą. Mały alergik w domu to przede wszystkim wiele ograniczeń i ciągła uwaga na to by dziecko, nie miało przypadkiem kontaktu z danym alergenem. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie, kiedy nasze dziecko cierpi na alergię pokarmową. Trudno, bowiem wytłumaczyć maluchowi, który uwielbia truskawki, że nie może ich jeść, bo od nich choruje, albo dziecku, które wprost przepada za mlekiem i mlecznymi wyrobami, że to właśnie ich musi unikać.

Tak samo niełatwo jest przekonać malucha, że nie wolno mu głaskać kota, psa czy innego zwierzaka, na sierść, którego jest uczulony. Jak zatem powinny postępować mamy, których dzieci chorują na alergię?

Po pierwsze, powinny one podejść do choroby dziecka spokojnie. Alergia to nie koniec świata i da się z nią żyć a przy odrobinie szczęścia może ona stać się wręcz niezauważalna zarówno przez dziecko jak i przez samą mamę. Po drugie, postępowanie mam wobec dziecka alergika musi być ściśle związane z rodzajem alergii.

Jeśli jest to alergia pokarmowa, należy wyeliminować z diety dziecka, szkodliwe dla niego produkty i starać się zastąpić je innymi, takimi, które nie tylko będą zdrowe, ale przede wszystkim będą smakowały naszemu dziecku i będą one swego rodzaju nagrodą dla malucha. Mogą to być słynne „łakocie i witaminy” w jednym, czyli Nimm2 lub inne tego typu rarytasy. Gdy dziecko chodzi do przedszkola lub szkoły, to tutaj także należy poinformować nauczycieli i wychowawców, by zwracali uwagę na to co je mały alergik. Najlepiej też wyposażyć dziecko w pojemnik z jedzeniem, które z pewnością mu nie zaszkodzi.

Jeśli przyczyną alergii są roztocza, to przede wszystkim należy dbać o bezwzględny porządek w mieszkaniu. Zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko, likwidacja wszelkich rzeczy, które gromadzą kurz, czyli dywanów, narzut na kanapy. Należy też często prać zasłonki i firanki. Ważne jest też by nie tapetować pokoju malucha. Ponadto należy skrzętnie schować jego zabawki oraz książki w szczelnych szafkach. No i najważniejsza sprawa to pościel – należy zaopatrzyć się w specjalną pościel dla alergików, która jest dość łatwo dostępna w sklepach z pościelą.

Oczywiście te same zasady obowiązują w trakcie wyjazdu na wakacje. Najlepszym miejscem, zatem na wypoczynek z małym alergikiem będzie morze lub góry, ale także miejsca z dala od traw czy innych tego typu wolnych przestrzeni.

ArtNetia(T.R)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *