Dziecko po rozwodzie rodziców – psychika malucha

Dla małego dziecka po rozwodzie rodziców zmienia się „cały ułożony świat”. Bardzo ważne w tym okresie jest odpowiednie podejście rodziców do dziecka w zależności od jego wieku i rozwoju.

Dzieci są dociekliwe. Zasypują nas całą masą pytań. Im dziecko starsze tym chce więcej wiedzieć. Dzieci dokładnie znają swoich rodziców, obserwują ich i dostrzegają każdą zmianę w ich zachowaniu. Dokładnie wyczuwają , że z rodzicami coś się dzieje. Jakby szóstym zmysłem potrafią wyczuć, że mama i tata nie są szczerzy, wyczuwają kłamstwo i często nie dadzą się zbyć krótkim wyjaśnieniem.

Im starsze dziecko tym bardziej będzie drążyć temat. W tym trudnym okresie dla obojga rodziców, jeśli rzeczywiście zależy im na dobru dziecka powinni dużo rozmawiać ze swoimi pociechami. Wyjaśnić, że nadal oboje rodzice bardzo kochają swoje dziecko i nic się nie zmieni w tym względzie. Jedynie rodzice nie będą już mieszkać razem.

Od prawidłowego podejścia rodziców do dziecka, zależy dalszy, właściwy rozwój dziecka. Oboje rodzice muszą rozumieć, że ich postępowanie wobec dziecka nie może się zmienić. Dziecko musi czuć, że nadal jest kochane, otoczone troską, miłością ze strony obojga rodziców.

Nie powinno dojść do rywalizacji i walki między rodzicami o względy dziecka polegającymi np. na przeciąganiu dziecka na swoją stronę cennymi prezentami, zaspokajaniem zachcianek dziecka, dawaniem zbyt dużej swobody. Nie można doprowadzić do takich sytuacji , w której dziecko obserwując zachowania rodzica nauczy się wykorzystywać sytuacje niezgody i walki między rodzicami dla siebie.

Albo rodzic próbując ułożyć sobie na nowo życie, pochłonięty sobą, spycha na dalszy plan dziecko, tłumacząc sobie, że i tak maluch nic nie rozumie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *