Dzień Dziadka – tradycja i informacje

W Polsce Dzień Dziadka przypada na 22 stycznia, a więc zaraz po Dniu Babci, który został ustanowiony kilka lat wcześniej. Jest to wspaniała okazja ku temu, żeby pokazać dziadkom jacy są ważni i jak bardzo doceniamy ich pomoc i obecność.

Zgodnie z coroczną tradycją składamy im życzenia i obdarowujemy prezentami, żeby czuli się wyróżnieni.

Bo w końcu co dla dziadka może być lepszym podarunkiem niż ręcznie wykonana laurka od wnuka albo inny dowód pamięci od starszych już pociech.

Dzień Dziadka – trochę historii

Co ciekawe, Dzień Dziadka jest obchodzony w Polsce od stosunkowo niedawna i stanowi odpowiednik dla amerykańskiego National Grandparents Day (Narodowego Dnia Dziadków).

Święto to w Stanach Zjednoczonych przypada zawsze w pierwszą niedzielę października, ale różni się trochę od polskiego. U nas mamy dwa dni świąt dziadków, w USA natomiast dziadkowie i babcie świętują jednego dnia, ale za to dość hucznie. Organizowane są gale i przyjęcia, choć w domach przygotowuje się też bardziej kameralne uroczystości. Niemniej jednak przywiązuje się do tego święta bardzo dużą wagę, podobnie zresztą jak w Polsce.

 

W szkołach, przedszkolach czy kościołach odbywają się okolicznościowe imprezy. Pominięci nie zostają również dziadkowie mieszkający w domach spokojnej starości. Nad Wisłą przeważnie przedszkolaki urządzają przedstawienia, podobnie jak uczniowie podstawówki.

Starsza młodzież organizuje przyjęcia lub pomoc dla potrzebujących z okolicy.

Nikt też nie zapomina o obdarowaniu swoich dziadków indywidualnie. Pewną ciekawostką jest to, że w Japonii nie obchodzi się dnia dziadków. Jest za to Dzień Szacunku dla Wieku, obchodzony 15 września.

 

Autor: Aneta B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *