Główne cele i założenia akcji „Czytaj dzieciom”
Dlaczego powinniśmy czytać swoim dzieciom książki każdego dnia, najlepiej wtedy, kiedy układamy naszą pociechę do snu? Powodów ku temu jest naprawdę bardzo wiele.
W życiu codziennym mamy mnóstwo obowiązków i bycie rodzicem niestety często spychamy na dalszy tor. Czytając książki dla dzieci swoim pociechom wytwarzamy między nimi a nami specyficzną więź.
Dzięki tak banalnemu zabiegowi dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa i bliskości, co jest bardzo ważne do jego dalszego rozwoju. Co ważniejsze zapoznajemy najmłodszych z literaturą, wprowadzając ich w świat magii i fantazji, co zdecydowanie sprzyja rozwijaniu wyobraźni i rozbudzaniu ciekawości dzieci. Co za tym idzie- dziecko samo chętnie sięgnie po książki edukacyjne, a brutalne gry komputerowe, które tak niszczą jego psychikę zostaną całkowicie odstawione.
Dziecko, któremu rodzic czyta książki łatwiej się uczy i dużo zapamiętuje, co w późniejszych latach ułatwia jego edukację i wzmaga chęć chłonięcia wiedzy o świecie. Książki dla dzieci rozbudzają ich ciekawość i zachęcają do zadawania pytań- opowiadajmy na nie. Przez to nasza pociecha wyrośnie na rozumnego i błyskotliwego obywatela. Badania dowodzą, że dzieci, które miały kontakt z pięknymi baśniami czytanymi przez ich rodziców są mniej agresywne i łatwiej się koncentrują. Co za tym idzie- są o wiele mniej podatne na niekorzystny wpływ różnych subkultur.
Więcej myślą i analizują, przez co podejmowane przez nich decyzje są bardzo rozsądne. Książki edukacyjne uczą najmłodszych odróżniać dobro od zła i uczą pozytywnych nawyków wobec społeczeństwa. Wszystkie te aspekty możemy zapewnić naszym dzieciom czytając im książki zaledwie przez dwadzieścia minut dziennie. Tak niewiele czasu wystarczy, aby dać naszemu dziecku wszystko co najlepsze.
E.Żabka-Adamski