Gry dla dzieci a rozwój malucha

W jaki przyjemny i bezpieczny dla dziecka sposób stymulować jego rozwój intelektualny? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Dzieci pragną poznawać świat. Wszelkie nasze działania, które pozwalają im zbierać wiedzę o otaczającej rzeczywistości są w pewien sposób odpowiedzią na naturalne potrzeby małego człowieka, który jest ciekawy otaczających go przedmiotów, dźwięków, kolorów, doznań.

Im dziecko jest starsze tym sprawniej radzi sobie ze zbieraniem i porządkowaniem informacji, łączy je w logiczny ciąg, rozumuje na drodze przyczynowo- skutkowej, manipuluje przedmiotami i poznaje je.

Jeśli zaproponujemy maluchowi naukę w sposób, który wykorzystuje jego naturalne umiejętności i potrzeby poznawcze dziecko szybciej pozna świat słów czy podstawy matematyki.

Gry są jedną z metod edukacyjnych wykorzystujących podstawową potrzebę psychiczną dziecka ? potrzebę zabawy.

Dostosowane do wieku dziecka gry -tak te komputerowe jak i planszowe mogą być przyjemnym i skutecznym narzędziem nauki i rozwoju inteligencji malucha oraz stymulacji jego naturalnych poznawczych potrzeb.

Najmłodszym mogą pomóc w poznawaniu nowych słów, ćwiczeniu liczenia, czytania i pisania. Starsze dzieci mogą zachęcić do nauki przedmiotów szkolnych stanowiąc wspaniałą pomoc dydaktyczną. Gry planszowe rozwijają najczęściej pamięć, inteligencję wzrokowo przestrzenną, logiczną, językową.

Natomiast gry komputerowe, nawet te, które dorośli automatycznie uznają za stratę czasu- czyli zręcznościowe bądź przygodowe mogą również okazać się pożyteczne rozwijając wyobraźnię dziecka, ćwicząc pamięć i koordynację wzrokowo- ruchową.

Gra zbyt trudna lub zbyt łatwa może malucha znudzić, dlatego ważne jest by zwrócić uwagę na dopasowanie gry do wieku rozwojowego dziecka.

Szczególnie istotne jest to w wypadku gier komputerowych- te przeznaczone dla dorosłych użytkowników mogą zawierać elementy dla dzieci niewskazane.

A.J

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *