Gry online dla dzieci? Wybieraj z głową
Współczesne dzieci nie przepadają za podwórkowymi zabawami. Zdecydowanie bardziej lubią gry internetowe, które nie wymagają wyjścia z domu.
Zanim jednak pozwolimy pociechom z nich korzystać, warto sprawdzić, czy na pewno są one dopasowane do ich wieku.
Głównym zarzutem, z jakim spotykają się gry komputerowe jest pojawiająca się w nich przemoc.
Przemoc w grach – gdzie najczęściej?
Najczęściej mamy z nią do czynienia w tzw. strzelankach, czyli tych grach, w których głównym zadaniem zawodnika jest strzelanie do przeciwników. Za zabicie rywali otrzymuje się punkty finalnie pozwalające odnieść zwycięstwo.
Przede wszystkim, rodzice powinni starać się wybierać takie pozycje ze świata gier, które rozwijają w dziecku jak najwięcej umiejętności. Mogą one ćwiczyć pamięć, spostrzegawczość. Mogą również poszerzać wiedzę z rozmaitych dziedzin. Wcale nie muszą mieć przy tym postaci quizów. Istnieje wiele ciekawych gier komputerowych, w tym także platformowych czy strategicznych, które poza zapewnieniem rozrywki, potrafią uczyć.
Niezłym pomysłem są również pozycje, w których maluch ma okazję nauki języka obcego. Mogą to być mało skomplikowane gry, w których pojawiają się obce słowa wraz z tłumaczeniami.
Ponadto, warto podsuwać dzieciom gry, które mają swój konkretny koniec, nie ciągnąc się w nieskończoność. Najlepszymi propozycjami dla pociech są te, w których dąży się do rozwiązania jakiejś zagadki.
W momencie zakończenia gry, zwykle staje się ona dla dziecka już mało atrakcyjna.
Znając rozwiązanie, nie ma ochoty znów do niej wracać. To natomiast pozwala uchronić nieletniego przed ewentualnością uzależnienia od gier. Takie ryzyko pojawia się natomiast w przypadku gier, w których chodzi tylko o zdobywanie, jak najwyższej liczby punktów. Zwykle okazuje się, że dziecko nie zna granic i za każdym razem stara się pobijać własne rekordy.
Takie zabawy mogą ciągnąć się godzinami, a latorośl ciężko jest od nich oderwać. W dodatku, rzadko rozwijają coś więcej, niż tylko spryt czy refleks.
Chcąc zapobiegać nadmiernemu przesiadywaniu dziecka przy komputerze, można wybierać takie gry, które będą miały też swoje wersje rzeczywiste. Np. gra opierająca się na znajdowaniu ukrytych przedmiotów może przenieść się do prawdziwego świata, co dla dziecka może być dodatkową frajdą.
Internetowe gry, w których gra się na instrumentach lub uprawia sport mogą natomiast stać się pretekstem do podjęcia przez dziecko takiej samej aktywności w realnym życiu. Być może będzie to początkiem wielkiej pasji.
Autor: Sonia S.