Hobby Horse – nowe oblicze konika na patyku
Hobby Horse – choć nie jest to dosłowne tłumaczenie, oznacza nic innego jak: koń na patyku. Zabawka ta znana jest światu od zarania dziejów. Koń na patyku to jedna z popularniejszych zabawek dziecięcych, widoczna na różnego rodzaju malowidłach, w scenach uwiecznianych na obrazach, w miniaturach w średniowiecznych księgach, znały ją już dzieci w starożytnej Grecji czy Rzymie.
Hobby Horse – choć nie jest to dosłowne tłumaczenie, oznacza nic innego jak: koń na patyku. Zabawka ta znana jest światu od zarania dziejów. Koń na patyku to jedna z popularniejszych zabawek dziecięcych, widoczna na różnego rodzaju malowidłach, w scenach uwiecznianych na obrazach, w miniaturach w średniowiecznych księgach, znały ją już dzieci w starożytnej Grecji czy Rzymie. Wszak koń, od momentu jego udomowienia i wykorzystywaniem w roli „samochodu”, zwłaszcza przez księżniczki i rycerzy otoczony jest sympatią i czcią. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy, których punktem centralnym jest koń – a hobby horse jest zabawką, która całkowicie się w to wpisuje.
Hobby horse – konik na patyku powraca!
Hobby horse skąd ta nazwa? Hobbyhorsing stał się w ostatniej dekadzie nie zwykle popularny, szczególnie w krajach skandynawskich: Finlandii, Szwecji, Norwegii. Zaangażowanie w hobbyhorsing jest tam tak duże, że zawodnicy skupiają się na treningach w klubach by później uczestniczyć w prestiżowych, dużych zawodach. Hobbyhorsing to po prostu zabawa w udawanie jazdy na koniku. Tak jak na prawdziwym, na koniku na patyku można galopować w terenie, przeskakiwać przez przeszkody lub bawić się w ujeżdżanie (dresaż).
Jak wygląda hobby horse?
Hobby horse – to głowa konia na drewnianym kijku. Głowa wykonana jest z materiału, najlepiej miękkiej, pluszowej tkaniny tzw. polaru minky. Najlepiej by kształt hobby horse był jak najbardziej realistyczny – wyciągnięty, otwarty pysk, szerokie poliko, proporcjonalne uszy. Oczy i nozdrza wykonane są najczęściej z filcu.
Hobby horse jak każdy koń posiada również grzywę, ta wykonywana jest z włóczki wełnianej bądź akrylowej, czasem z syntetycznego włosa. Konik posiada również ogłowie (nazywane też uzdą) i lecje (wodze). Liczy się by wyglądy hobbyhorse był jak najbardziej realistyczny. Konik jest charakteryzowany za pomocą pastelowych farb nadających im realistyczne cieniowania, pogłębiające efekt 3d.
Hobby horsing – dlaczego warto?
Zabawa z hobbyhorse ma wiele zalet:
- Ruch na świeżym powietrzu
- Rozwijanie skoczności, sprawności fizycznej
- Bezpośredni kontakt z rówieśnikami
- Spełnienie marzenia o posiadaniu własnego konia, zwierzęcia
- Rozwijanie wyobraźni dziecka
- Rozwijanie zdolności manualnych poprzez robienie dodatkowych akcesoriów dla hobby horse
- Poszerzanie wiedzy na temat jeździectwa, koni
Gdzie kupić hobby horse?
Wymarzonego hobby horse można przygotować samemu – wymaga to zgromadzenia wszystkich niezbędnych rzeczy i sporej dozy cierpliwości. Ci, którzy nie mają ochoty się w to bawić powinni znaleźć w sieci sklep hobby horse, gdzie można wybrać z pośród szerokiej oferty, profesjonalnie przygotowanych koników na kiju.