Idealna przedszkolanka – jak ją znaleźć, jak rozpoznać?

Szukasz przedszkola dla swojej pociechy? Warto zacząć poszukiwania co najmniej kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem korzystania z usług przedszkoli, wybierając placówkę najlepiej przystosowaną do potrzeb danego dziecka. Ważnym kryterium wyboru jest oczywiście przedszkolanka – to z nią maluch będzie przebywał przez kilka godzin w ciągu dnia.

Ze względu na długość czasu, jaką maluch spędzi w towarzystwie przedszkolanki – to od jej usposobienia, kwalifikacji i umiejętności pedagogiczno-wychowawczych będzie zależał w dużym stopniu komfort dziecka w przedszkolu.

Jakimi cechami powinna odznaczać się idealna przedszkolanka?

Na pewno musi mieć dobry kontakt z dziećmi: łatwo to zweryfikować, obserwując jej pracę z grupą przedszkolaków. Oprócz tego powinna być łagodna i miła, ale równocześnie stanowcza, co jest niezbędne przy zajmowaniu się dziećmi w wieku 4-6 lat.

Niezbędna jest również odpowiedzialność, cierpliwość, spostrzegawczość, podzielność uwagi a także dobra pamięć. Aby dobrze spełniała swoje zadania przedszkolanka musi posiadać wykształcenie wyższe z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej, specjalnej lub opiekuńczo-wychowaczej, ewentualnie wykształcenie jako nauczyciel z dodatkowym przeszkoleniem w kierunku pedagogiki wczesnoszkolnej. Wszak przygotowuje ona dzieci do podjęcia nauki w szkole.

Wiek nie odgrywa tu większej roli, choć wcześniejsze doświadczenie w pracy z dziećmi jest niewątpliwym atutem. Pracując w przedszkolu osoba ta powinna odznaczać się dodatkowo pewnymi umiejętnościami plastycznymi i muzycznymi oraz doskonałą wymową i dykcją.

Wybierając przedszkolankę dla dziecka kierujmy się tymi wytycznymi, a z pewnością trafimy na świetną osobę, której bez obaw oddamy pod opiekę naszą latorośl.

Autor: Joanna W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *