Jak dbać o zęby dziecka? Higiena jamy ustnej

Jeśli już w dzieciństwie będziesz dbała (dbał) o zęby swojego malucha, a potem nauczysz go prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej, oszczędzisz mu wielu przykrych chwil spędzonych w gabinecie dentystycznym.

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że dziąsła niemowlaka należy myć, jeszcze zanim pojawią się w nich zęby.

Pierwsze mycie zębów dziecka

Najwygodniej jest to zrobić wykorzystując wacik zwilżony letnią wodą nałożony na palec wskazujący. Używając go, usuwamy z dziąseł resztki jedzenia. Kiedy pojawiają się zęby, powinniśmy zacząć przyzwyczajać dziecko do ich szczotkowania.

Starsze dzieci chętnie robią to samodzielnie, do czego warto je zachęcać. Do mycia używamy miękkiej szczoteczki i pasty bez fluoru. Ważne, by pasty nie było zbyt dużo, tak by dziecko nie połykało jej przy szczotkowaniu zębów.

Zasady szczotkowania zębów u dzieci

Szczoteczka powinna być wymieniana na nową mniej więcej co trzy miesiące. Kiedy dziecko nauczy się już wypluwać pastę, możemy wymienić ją na taką, która zawiera fluor. Zęby szczotkujemy po każdym posiłku. Po wieczornym myciu zębów nie dajemy dziecku nic do jedzenia. Nie podajemy mu również słodkich napojów, soków, czy herbatek, chociaż wielu rodziców ma taki zwyczaj.

W ciągu dnia również ograniczamy ilość słodyczy spożywanych przez dziecko do minimum. Oczywiście nie da się ich zupełnie wyeliminować z dziecięcego jadłospisu, warto jednak zadbać o to, by wyrobić w dziecku nawyk mycia zębów po każdym słodkim posiłku czy przekąsce. W ten sposób zmniejszymy ryzyko rozwoju próchnicy.

Mycie zębów powinno trwać co najmniej trzy minuty.

Aby ułatwić maluchowi kontrolowanie czasu, dobrze jest ustawić w łazience klepsydrę. Gdy cały piasek przesypie się na dół, mycie można uznać za skończone.

Autor: Karolina S

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *