Jak dbać o zęby małego dziecka?

Codzienna higiena pierwszych zębów u dziecka są bardzo ważna, bowiem ich ogólna kondycja znacząco wpływa na przyszłe stałe uzębienie. Mleczaki zaczynają się pojawiać około szóstego miesiąca życia. Proces ten trwa mniej więcej do trzeciego roku, natomiast od 6. roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zęby stałe.

Okres sześciu pierwszych lat życia dziecka jest kluczowy dla wypracowania zdrowych nawyków dbania o stan zdrowia jamy ustnej, jednakże wiele maluchów ma problem z myciem zębów i robi wszystko, by tego unikać. Jak zachęcić dziecko do codziennej pielęgnacji zębów i czego się wystrzegać?

Mleczaki zmorą stomatologów

Zęby mleczne są znaczniej mniej zmineralizowane niż ich stałe odpowiedniki, dlatego o wiele łatwiej atakuje je próchnica i są podatne na różnego rodzaju uszczerbki oraz złamania. Wymagają one szczególnej troski, bowiem nieleczone choroby zębów mlecznych mogą doprowadzić do pojawienia się ropnych powikłań, a nawet zaburzeń zgryzu. Stomatolodzy zalecają, aby już przed pojawieniem się pierwszych mleczaków zacząć przemywać dziąsła jałowym gazikiem namoczonym w wywarze z rumianku. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć już około drugiego roku życia.

Kiedy zacząć myć zęby u maluchów?

Już roczne dziecko powinno sięgać po szczoteczkę do zębów. Oczywiście nie chodzi o pełne mycie jamy ustnej, lecz o wykształcenie pewnego nawyku sięgania po szczoteczkę rano i wieczorem. Pozwoli to dziecku oswoić się z nią, co w przyszłości zaowocuje prawidłowym zachowaniem codziennej higieny w myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Jak nauczyć maluszka mycia zębów? Najlepiej jest to robić przed lustrem, aby maluch widział swój każdy ruch: zewnętrze partie powinno się czyścić ruchem kolistym góra-dół, zaś wewnętrzne wymiatającym, ruchami w przód i w tył. Oczywiście na początku będzie to trudne, bowiem dziecko będzie połykać pastę lub ją wypluwać. Bardzo ważne jest, aby nie sięgać po miętowe pasty dla dorosłych – ilość zawartego w nich fluoru jest zbyt mocna dla dzieci, a miętowy smak okazuje się zbyt silny, wręcz drażniący. Dobra pasta do zębów przeznaczona dla najmłodszych zawiera zmniejszoną ilość fluoru oraz dodatki przeciwdziałające powstawaniu próchnicy.

Kiedy Twoje dziecko unika szczotkowania

Prawdopodobnie niechęć sięgania po szczoteczkę wynika z buntu malucha: mycie zębów kojarzy mu się z przykrym obowiązkiem, dlatego „dla zasady” robi rodzicom na złość i nie chce dbać o swoje zęby. Tutaj bardzo ważne jest podejście rodziców: powinni dać wybór maluchowi już na etapie kupowania akcesoriów do pielęgnacji jamy ustnej. Pokaż swojemu dziecku kilka szczoteczek do zębów i pozwól wybrać tę, która najbardziej mu się podoba. Dziecięce szczoteczki znacznie różnią się od tych, które mają dorośli: mają zaokrąglone krawędzie, antypoślizgowe uchwyty, bardziej miękkie włosie oraz są kolorowe, często ozdobione motywami z popularnych kreskówek i bajek. Podobna kwestia dotyczy pasty do zębów dla dzieci – w sklepach można znaleźć wiele smakowych past, które dbają o dobra kondycję całego uzębienia (jak na przykład pasta Colgate). Niezwykle pomocne okazuje się mycie zębów przy dziecku, zabawa w szczotkowanie pyszczka ulubionego pluszaka lub lalki, a także kupno specjalnych książeczek, które mają na celu zaznajomienie dziecka z codzienną higieną jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *